BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdos adósság a kórházaknál

2006. június 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly december végén a kórházak adósságállománya 38,8 milliárd forint volt, ez év végére pedig 42,1 milliárd forintra emelkedhet – mondta a NAPI Gazdaságnak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Az emelkedés elsősorban az adócsomag következménye. Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének (EGVE) számításai szerint csak az augusztusi energiaár-emelés 3,3 milliárddal, vagyis 14 százalékkal növelné az intézmények kiadásait az idén. Jövőre a teljes évet tekintve ez az emelkedés 25 százalék lesz – a 2005-ös esztendőhöz képest –, ami 5 milliárd forint pluszkiadást jelent. (Az EGVE-n kívül eddig sem az egészségügyi tárca, sem a Pénzügyminisztérium nem készített hatástanulmányt arról, hogy az egészségügyi intézményeket miként érinti majd az adócsomag.) Az egyesületnél jelenleg arra sem látnak esélyt, hogy a szolgáltatókat valamilyen módon kompenzálják többletkiadásaik miatt. Az egyes krónikus ellátások után fizetett összegek emelkednek, de a finanszírozás alapját jelentő homogén betegségcsoport szerinti érték feltehetően idén sem emelkedik.
Megszűnik ugyanakkor a degressziós sáv, vagyis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) egy fillért sem fizet majd a kapacitásukhoz képest 100 százalék felett teljesítőknek. Az intézkedés azonban több okból is aggályos. Jelenleg sem száz százalék a száz százalék, hiszen a jogszabály szerint a járó- és fekvőbeteg-ellátásban a bázisévben (2003) elért összteljesítmény 98 százaléka tekinthető biztonsággal és jó színvonalon finanszírozható volumennek. Az e feletti teljesítést eddig sem teljes áron finanszírozta az OEP, de a jövőben egy fillért sem adnak értük. Ugyanakkor a kórházaknak területi ellátási kötelezettségük van, márpedig a finanszírozási keret kimerülésére hivatkozva nem lehet elküldeni a beteget. Golub szerint ez azzal járhat, hogy a szolgáltatók más körzetekből nem biztos, hogy fogadnak betegeket. A nem sürgős esetekben pedig a kevésbé költséges eljárások elvégzését választhatják a szolgáltatók.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet