Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága tegnap általános vitára alkalmasnak találta az adócsomagról szóló törvényjavaslatot. Ez szól egyebek között az áfa, illetve a járulékok változásáról. Az egészségügyi intézményeket elsősorban az áfakulcs 15-ről 20 százalékra való emelkedése érinti. Egy megyei kórház esetében ez akár havi 40–100 millió forinttal is növelheti a kiadásokat – mondta Mikola István, a bizottság alelnöke.
Feltehetően az energiaár-növekedés sújtja majd leginkább az intézményeket – mondta a NAPI Gazdaságnak Kökény Mihály elnök. Egyelőre azonban arról Kökény sem tud, hogy az áfaváltozás terheit beemelnék a finanszírozási rendszerbe, esetleg a magánszemélyeken kívül egyes szociális vagy egészségügyi intézmények is kaphatnának-e kompenzációt. A reform arról is szól, hogy át kell alakítani a finanszírozási rendszert, ebben meg kell valósulnia, hogy csak valódi szolgáltatást fizessen ki a biztosító, ám azt valódi áron – mondta a volt miniszter.
Szeptember elsejétől 2 százalékkal emelkednek a járulékok, ez várhatóan 40-42 milliárd forintos pluszbevételt hoz a egészségbiztosítási alapnak – mondta az ülésen Kiss József, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója. Januártól további egy százalékkal emelkednek, így összesen 220-230 milliárd forint pluszbevételhez juthat évente az alap a háromszázalékos emelésből.
A törvényjavaslat több olyan dolgot is érint, amelyeket évek óta kérnek a szakemberek, ilyen például a munkát vállaló nyugdíjasok járulékfizetése. A főigazgató azonban hangot adott annak, hogy több uniós országban az őstermelők járuléka csak a természetbeni ellátásokra jogosít. Magyarországon az őstermelők eddig nem fizettek járulékot, az új jogszabály alapján viszont ők is kötelezettek lesznek.
