BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre nincsenek pénzüknél az orvosok

Három év múlva hirdethetnek ítéletet az orvosi ügyeleti idő elszámolása kapcsán indított első olyan perben, amelynek nyomán már pénz is elhagyhatja az államkasszát.

2006. június 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ha a tulajdonosoknak az uniós csatlakozásig visszamenőleg kellene kifizetniük az orvosok elmaradt munkabérét, az legalább 50 milliárd forintba kerül, ám egyes becslések szerint – valamennyi egészségügyi dolgozót számítva – 70-80 milliárdos is lehet az elmaradás. A Legfelsőbb Bíróság szerdán döntött az első ügyeletperben, mégpedig az érintett 14 szolnoki orvos javára. Eszerint az ügyeleti idő teljes munkaidőnek számít. Ez ugyanakkor nem jelenti automatikusan az elmaradt bérek kifizetését a 14 orvos számára, ehhez új eljárást kell indítani minden érintettnek külön-külön, ezek szakértők szerint akár három évig is eltarthatnak. Lapunk úgy tudja, jelenleg 10-15 eljárás van folyamatban, ám az LB múlt szerdai döntése után várhatóan emelkedik majd ezek száma. Mint azt az LB illetékesétől megtudtuk, jogegységi döntésre – ami lényegesen lerövidítené és egyszerűsítené az orvosok pénzhez jutását – nem lehet számítani.
Az orvosok nyertes perei után pedig a legtöbb esetben a kórházak fenntartói, vagyis az önkormányzatok és a szaktárca lesz köteles fizetni. A Magyar Orvosi Kamara szerint érdemes lenne egyezségre jutni, hiszen az elmaradt bérek kamatai, a perköltég a vesztes felet terheli majd, akik szinte száz százalék, hogy az egészségügyi intézmények tulajdonosai lesznek. A „vesztenivaló” ugyanakkor nem csupán a szóban forgó 50 milliárdos tételben mutatkozik meg: amennyiben munkaidőként fogható fel az orvosok ügyeleti ideje, az erős időbeli korláthoz van kötve a munkajogi szabályozásban, így az orvos- és szakdolgozói hiány okozta problémák súlyosbodhatnak.
Az uniós tagállamok számára az ügy ez utóbbi aspektusa ad okot a kivárásra. A 2003-tól érvényben lévő uniós munkaidő-direktíva ugyanis nem foglalkozik az ügyeleti idővel, az új szabályozásra pedig még várni kell. Egyelőre az Európai Bíróság döntései állnak rendelkezésre, az első, 2003-as ítélet szerint az ügyeleti idő munkaidőnek számít. A magyar szabályozás szerint az ügyeleti idő csak részben számít bele a munkaidőkeretbe, s ez a honorálásban is megmutatkozik.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet