Az egészségügyi miniszter szerdai nyilatkozata szerint beavatkozás nélkül 70–80 milliárd forint is lehet a gyógyszerkassza hiánya. Molnár Lajos szerint ezt – mintegy 40 milliárdos mértékben – a fix támogatási kör bővítése és 300–400 készítmény árának csökkentése révén érnék el. Újdonság ezzel nem hangzott el, hiszen már az év elején tudható volt, hogy az idén 400 terméket vonnak be a fix támogatási körbe.
Tény, hogy ily módon fékezhetik a kiadások emelkedését, de kétséges, hogy mindez elérné a 40 milliárdos nagyságrendet, egyes vélemények szerint a 70–80 milliárdos túlköltés is igen jóindulatúan hangzik. (Az első négy hónapban a gyógyszerkassza 43 százalékát – 128 milliárd forintot – sikerült elkölteni.) A szóban forgó több száz termék olcsóbbá válása ráadásul a termelői árak csökkentésének lesz köszönhető, a gyártók ugyanis kénytelenek csökkenteni ezeket a fix támogatási körbe sorolt készítményeknél, ha azok ára 20 százalékkal meghaladja a referenciatermékét. Ráadásul ezt ezer készítmény 7,5 százalékos drágulása kíséri szintén júliustól.
Mint azt lapunk mértékadó szakértői forrásból megtudta, az államigazgatásban sem hisznek teljes mértékben az új közgyógyellátási rendszer sikerében, még ha a rendszer átláthatóbb és tisztább lesz is. Információnk szerint első lépésben akár emelkedhetnek is a gyógyszerköltségek, s lényeges spórolást csak akkor eredményezhet a reform, ha az szociális alapon is megvalósul. (Jelenleg ugyanis a magas jövedelmű krónikus betegek ugyanúgy ingyen kapják a gyógyszert, mint a minimálbérrel rendelkezők.) Forrásunk szerint ugyanakkor további drasztikus lépésekre nincs lehetőség a támogatási rendszerben – a gyártókkal kötött megállapodás értelmében, s a fixesítésre is csak évente egyszer nyílik lehetőség a szabályozás szerint. A 40 milliárdos megtakarítás így jórészt a gyártókkal kötött megállapodás alapján tőlük várt 22,5 milliárdos befizetésnek lesz köszönhető.
