BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A szakszervezetek nem fűnyírópártiak

A kormányprogram megvalósítása kerülhet veszélybe, ha kétezer köztisztviselőt küldenek el a minisztériumoktól – állítják a minisztériumi dolgozók szakszervezetei.

2006. június 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Várhatóan mintegy kétezer dolgozótól válnak meg a minisztériumok az idén, valamivel több mint egy százalékuk felsővezető lesz. Kaotikus állapotok uralkodnak, konkrét információink sincsenek minden idők legnagyobb, közigazgatást érintő leépítéséről – jelentette ki Michalkó Péter, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének elnöke. Véleménye szerint bár a leépítés mértékén már nem tudnak változtatni – az erről szóló kormányhatározatot elvileg hétfőn elfogadták –, egy megállapodást tető alá akarnak hozni a kormánnyal, amely egyebek között meghatározza a védett korosztályokat és segítséget nyújt abban, hogy az elküldöttek a munkaerőpiacon maradjanak. Fontos volna az is, hogy ez a megállapodás jogszabályban legyen rögzítve, ellenkező esetben úgy lesz érvényesíthető, mint két éve: szinte sehogy.
Ha a köztisztviselők felmentéséről és végkielégítéséről szóló törvényt módosítani kívánja a kormány, akár az Alkotmánybíróságig is elmegyünk – mondta a NAPI Gazdaság kérdésére Michalkó. A szakszervezetek szerint jelenleg a köztisztviselőket nevezik ki bűnbaknak a magyarországi problémák miatt, éppen ezért széles társadalmi támogatásra nem számíthatnak. Az előző négy évben folyamatosan csökkent a köztisztviselők száma, 2003-ban hatszázalékos leépítésre került sor. A miniszterelnök szerint a mostani elbocsátásokkal 20 milliárd forintot spórol az állam. Ugyanakkor a végkielégítések egyszeri nagy kiadást jelenthetnek – amennyiben nem változik az ezt szabályozó törvény –, az összeg dolgozónként 200 ezer és egymillió forint közötti lehet. Magyarországon jelenleg 110 ezer körül van a közszolgák száma, fele-fele arányban dolgoznak az önkormányzatoknál, illetve a központi köztisztviselői apparátusban. Ez utóbbiak közül várhatóan hétezer embert küldenek el.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet