Magyarországon jóval magasabb a orvos-beteg találkozások gyakorisága (főleg a háziorvos és páciense között), mint a többi uniós tagállamban, a probléma megoldására kitalált vizitdíj bevezetése ugyanakkor korántsem tűnik önmagában véve elegendőnek – állapította meg vizsgálatában a GKI-EKI. A régi uniós tagállamok között jelenleg Görögországban, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban nincs vizitdíj, ám éppen a görögök találkoznak legritkábban a háziorvosukkal, a nemrég vizitdíjassá vált Németországban viszont túl gyakran töltik idejüket rendelőkben az állampolgárok. A kutatók ugyanakkor úgy vélik, egy mindenki által kifizethető mértékű vizitdíj bevezetésével növelhető a betegek felelőssége, s arra lehet ösztönözni őket, hogy csak akkor menjenek orvoshoz, ha valóban szükséges. Emellett a vizitdíj csekély mértékben növeli az egészségügyi kassza bevételét is, ráadásul megzavarja a hálapénz „intézményét”. Evvel egyetértet Budaházy Emil, a Péterffy Sándor utcai kórház főigazgatója is, de szerinte korántsem tűnik biztosnak a vizitdíj behajthatósága a hajléktalanok, de a tehetősebb külföldiek esetében sem – utóbbiak ma is gyakran távoznak fizetés nélkül. A főigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy addig, amíg az intézmények és orvosok egymás közt nem fogadják el a különböző vizsgálatok eredményeit, hanem egy-egy beteg esetében többszörösen elvégeztetik azokat, voltaképpen nem érheti el hatását a vizitdíj. A gyógyítók közti bizalmatlanság gyakran oly mértékű, hogy egy intézményen belül is duplikálják a rutinvizsgálatokat, amelyek költségét végső soron a beteg állja.
A magyar orvos-beteg találkozások túlzott gyakoriságát emellett a lakosság gyógyszerigénye generálja: a találkozások 75 százaléka ugyanis receptfelírással végződik. A jelenlegi szabályok szerint pedig az orvos csak egyhavi gyógyszeradagot írhat fel, egy krónikus beteg csak medicinái miatt évente 12 alkalommal látogat el a rendelőbe. Emellett a táppénzügyintézés is a kiírásra jogosult háziorvoshoz szólítja a beteget. A háziorvosokon alapuló ellátási rendszerben így alapvetően kivitelezhetetlennek tűnik az orvos-beteg találkozók számának érdemi csökkentése – véli egy lapunk által megkérdezett fővárosi családorvos. Hozzátette: ha végre általánossá válik a háziorvosok által elvileg kötelezően elvégzendő szűrővizsgálatok ellenőrzése, tovább nő az orvos-beteg találkozások száma. Ráadásul a vizitdíj bevezetése anyagi ellenérdekeltséget is szülhet, ha az a háziorvos kasszájában marad.
