BUX 138501.93 0,64 %
OTP 44450 1,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétharmados törvények: döntés a kormányprogram vitája után

Koalíciós szerződés már van

2006. május 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfőn Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök, Hiller István, az MSZP elnöke és Kuncze Gábor SZDSZ-elnök aláírta a koalíciós megállapodást, amely a következő négy évre hivatott a két párt együttműködésének kereteit megadni. Eszerint ha a miniszterhelyettesi tisztség létrehozásáról szóló alkotmánymódosítást a parlament elutasítja, a három SZDSZ-es tárca (gazdasági, egészségügyi, környezetvédelmi) politikai államtitkárát is a szabaddemokraták jelölhetik ki.
A kormány mögött pártok állnak, így a kormány pártelvű lesz, de nem pártérdekű – mondta az aláírást követően Gyurcsány, aki szerint a kabinet nemzeti kormány lesz, felelőssége kiterjed minden magyarra, tízmillió magyar nevében és 15 millió magyar érdekében kormányoz majd.
Az egyezmény szerint a koalíciós frakciók azonos módon szavaznak majd az ellenzéki képviselők javaslatairól. A két koalíciós párt pedig elviekben nem mehet egymásnak, ugyanis egyik sem támogathat olyan javaslatot, amelyet a partner nem fogad el. A következő években a kormány létrehozza a Nemzeti Fejlesztési Tanácsot, amelynek elnöki posztját a kormányfő látja el, illetve ő jelöli a tagokat, míg az SZDSZ adhatja az alelnököt. Személyi kérdésekről továbbra sem nyilatkozott a leendő kormányfő, így a három SZDSZ-es tárcán kívül Gráf József agrárminiszteri jelölése biztos. Ugyanakkor továbbra is Horn Gábor felel a koalícióért a Miniszterelnöki Hivatal miniszterhelyetteseként. Újságírói kérdésre a kormányprogram adókat és közterheket érintő részéről Gyurcsány annyit mondott, hogy az érinti az ötéves adóprogramot, ám a nyugdíjkorrekciós és a minimálbérprogramokat nem.
Csak részleges megállapodást sikerült tegnap tető alá hozni a Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett ötpárti egyeztetésen. A kormányfő által a parlamenti pártokhoz a hétvégén eljuttatott kilenc javaslat közül csak egyetlen alkotmánymódosításban tudtak megállapodni a pártok képviselői. E szerint a mindenkori kormány szabadon dönthet a minisztériumok, a miniszterek és a közigazgatási szervezetek elnevezéséről. Az ellenzék ugyanakkor nem járult hozzá, hogy az alkotmányban rögzítsék a politikai és a közigazgatási államtitkári posztot felváltó miniszterhelyettesi tisztség létrehozását. A kormányoldal így úgy döntött, hogy a miniszter mellett egy államtitkári poszt lesz a jövőben, az egyes szakterületeket pedig szakmai államtitkárok irányítják majd. A másik, a regionális választással kapcsolatos alkotmánymódosításról, valamint a további kétharmados törvényekről a Fidesz kérésére csak a kormányprogram vitája után tárgyalnak. Az egyeztetésen a Fideszt képviselő Répássy Róbert elmondta: fontossági sorrendet kellett felállítani, mivel csak a kormányalakítással összefüggő törvényjavaslatról, illetve alkotmánymódosításról kellett sürgősen egyezségre jutni. Katona Béla szocialista frakcióvezető-helyettes szerint az új kormányzati struktúra megtakarítást hozhat, mivel megszűnik a politikai államtitkári poszt és államtitkárból is kevesebb lesz, mint ahány helyettes államtitkár volt eddig.

Sebők Miklós
Sebők Miklós
Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet