Évente mintegy 950 friss diplomás doktor hagyja el az orvosi egyetemeket, ebből nagyjából hatszáz tevékenykedik a jövőben gyógyítóként. A többiek vagy pályaelhagyók lesznek, vagy külföldön (elsősorban Angliában, illetve a skandináv országokban) próbálnak szerencsét. Az elvándorlók és a pályaelhagyók aránya nagyjából hasonló, de a tendencia fordulni látszik. Míg a rendszerváltás idején a legnagyobb elszívó erőt a gyógyszeripar jelentette, ma már a fiatal doktorok többsége a pályán maradna, de inkább külföldön helyezkedne el. Mivel az egészségügyben szakemberhiány van, a friss diplomásoknak elvben nem jelent gondot munkába állni, ezért a szakemberek szerint minimális az állástalan fiatal orvosok száma. Az elvándorlás inkább az itthoni körülmények és az alacsony bérek következménye. Magyarországon a kezdő orvosok fizetése bruttó 110–130 ezer forint – talán éppen ezért áll még szakvizsga előtt a külföldön munkát vállalók 40 százaléka. A mintegy tízéves képzés és a szakvizsga letétele után az orvosok fizetése 150 ezer forintra emelkedik (nem számolva a hálapénzzel). Ugyanakkor Angliában ennek akár hat-hétszeresét, extrém esetben többszörösét is kereshetik.
