Nyugvópontra jutott az SZDSZ és az MSZP közti vita az egészségügyről – mondta hétfőn Kuncze Gábor pártelnök a Liberális Egészségügyi Tanács ülését követően. A szabaddemokraták rábólintottak az egybiztosítós modell 2007 végéig történő megőrzésére úgy, hogy a jelenlegi struktúra átalakításával az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) valódi biztosítóvá válik, és elviekben megkezdik a több-biztosítós rendszer előkészületeit. Az egészségügyi „rendszerváltásról” csak 2008 elején döntene a kormány, méghozzá az említett változások sikeressége alapján. Korábban az SZDSZ radikális egészségügyi változásokhoz, konkrétan a több-biztosítós modell bevezetéséhez kötötte a koalíciós megállapodást.
A készülő egészségügyi reformról jelenleg annyi tudható, hogy a következő másfél év változásai elsősorban a kórházai ágyak számát és az OEP-et érintik. Abban ugyanis két fél egyetért, hogy csökkenteni kell az aktív ágyak számát és növelni – valódi szociális háló kiépítésével – a krónikusakét. Ágazati szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az ágytologatást nem lehet központilag megoldani, hanem inkább a régiókra kellene bízni a feladatot, így – információink szerint – a korábbinál lényegesen nagyobb befolyásuk lehet a Regionális Egészségügyi Tanácsoknak a kapacitások újraosztásában. Az OEP valódi biztosítóvá válásának következő lépéseként (elsőként a járulékot nem fizető jogosultak után járó 300 milliárdos tételt a költségvetéstől kapta meg az e-alap) részvénytársasággá alakítanák a biztosítót, amelynek felügyeletét egy új, önálló szerv látná el. Lapunk úgy tudja, a felügyelet elnökét a kormány nevezné ki, ugyanakkor a testületbe a szakmai szervezetek is delegálnának tagokat.
