BUX 139144.50 1,1 %
OTP 44680 1,59 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Türelmesek az adós kórházak beszállítói

Már meghaladja a 47 milliárd forintot a magyarországi kórházak teljes kötelezettségállománya, ebből 38,8 milliárd a szállítói állomány. Az intézmények hiánya folyamatosan nő, ám a kifizetetlen számlák miatt kórházat még nem zártak be.

2006. május 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly az utolsó negyedévben 11,7 milliárd forinttal – vagyis 33 százalékkal – gyarapodott a magyarországi kórházak teljes kötelezettségállománya, így elérte a 47,7 milliárd forintot – derült ki a Magyar Kórházszövetség felméréséből. Ebből a szállítói állomány 38,8 milliárd forint volt, ez 34 százalékkal több az októberinél. A felmérés szerint a szállítói állomány ilyen gyorsan még nem növekedett, ráadásul a határidőn túli kötelezettségek 46 százalékkal bővültek. A beszállítók – főként a gyógyszerforgalmazók – egyelőre türelmesek – mondta a NAPI Gazdaságnak Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke. A napi gyakorlatban az intézmények elsőként az adó- és tb-kötelezettségeiket teljesítik, a többi számla kifizetése pedig a helyi viszonyoktól függ. Az intézményvezetők ugyanis tudják, milyen számla teljesítésével csúszhatnak és mivel nem.
A kórházi kintlévőségünk milliárdos nagyságrendű, ráadásul az elmúlt években négy-ötszörösére nőtt – mondta lapunknak Szabó Ferenc,
a Hungaropharma Gyógyszerkereskedelmi Rt. vezérigazgatója. Eddig egyetlen alkalommal történt meg, hogy nem fizetés miatt leállították a szállítást. Ilyen esetben csak akkor szállít a kereskedő, ha az intézmény azonnal ki tudja fizetni a szállítmányt – míg a korábban felhalmozódott tartozását később rendezheti –, de az életmentéshez szükséges medicinákat ilyenkor is megkapja a kórház. Mint azt a NAPI Gazdaság megtudta, eddig arra sem volt példa, hogy valamelyik intézményben megszűnt volna az áram- vagy a gázszolgáltatás. (Olyan viszont már volt, hogy a dolgozók lemondtak több hónapi bérükről, hogy a tartozásokat ki tudja fizetni az intézmény.) A szállítók többsége tisztában van ugyanis a kórházak helyzetével.
Nem fizetés esetén – és amennyiben nem tudnak a kórházzal megállapodni – a szolgáltató a tulajdonoshoz fordul, amely készfizető kezes. Ráadásul a kórházak ellen nem lehet csődeljárást kezdeményezni, viszont folyamatos és nagy összegű eladósodás esetén a tulajdonos kincstári vagy önkormányzati biztost jelölhet ki az intézmény élére.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet