Tavaly még évi 62 ezer forintot kaptak a jelzőrendszert működtető szolgáltatók ellátottanként, ez a támogatás az idén már csak 50 ezer forint. Holott a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást – mint szociális alapszolgáltatást – minden tízezer főnél több lakost számláló települési önkormányzatnak biztosítania kell a szociálisan rászorult nyugdíjasok, pszichiátriai betegek és fogyatékkal élők részére 2007 végétől. Jelenleg nagyjából 15 ezer ember van a rendszerben – mondta a NAPI Gazdaságnak Zelenák Zoltán, a piac legnagyobb szolgáltatója, a HB Security Kft. ügyvezetője. A kötelező bevezetéssel akár egymillió is lehet az ellátottak száma, így várhatóan hatalmas versengés indulhat meg a piacon. A szolgáltatót az ellátottak egy segélyhívón keresztül – amely általában mobil és a karon vagy nyakban is viselhető – krízishelyzetben a diszpécserközpontot hívhatják, ahol képzett szociális gondozó fogadja a hívást, aki aztán megteszi a szükséges intézkedéseket. Bár átlagosan hetente egyszer életet is mentenek, a hívások 80 százaléka mentális és pszichikai problémák miatt történik – mondta Zelenák. Az ügyfelek sokszor csak emberi hangra vágynak. Az ellátottaknak éves átalánydíjat kell fizetniük, jelenleg 5000 forint körüli összeget.
