A Reuters – elemzési műhelyek számításaira alapozva – azt közölte, hogy az állami adminisztráció kiadásainak lefaragása, a minisztériumok számának csökkentése révén, a hatékonyság növelésével az idén a GDP 0,5-0,6 százalékának megfelelő hiányt lehetne „megfogni”. Az idei büdzsében erre 3184 milliárd forint szerepel a kiadási oldalon. Emellett az önkormányzatok számának csökkentésével, a megyék felszámolásával hatalmas összegeket lehetne megspórolni. Ezzel „csak” az a nehézség, hogy kétharmados többség kell hozzá a parlamentben. Az elemzők a közszférában a bérek befagyasztását is a számottevő hiánycsökkentéssel járó intézkedések közé sorolják, ez 0,6 százalékot hozna, de politikailag nehéz lenne eladni.
keret2
A csütörtök-pénteki balatonőszödi koalíciós egyeztetésen a szocialisták az új kormány programját dolgozzák ki, de személyi kérdésekről még nem lesz szó – mondta az MTI-nek Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára. A balatonőszödi tárgyalásokat követően a jövő héten indulhat meg az intenzív, részletes szakmai munka különböző szakértői csoportokban a kormányprogramról – mondta Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. A köztársasági elnök május 2-ára meghívta a parlamentbe jutott pártok elnökeit, hogy megbeszélést folytassanak az Országgyűlés alakuló üléséről.
