BUX 139011.99 1,01 %
OTP 44620 1,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól áll a gyógyszerkassza

2006. május 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Összesen 124 milliárd forintot költött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az első négy hónapban gyógyszertámogatásra – mondta a NAPI Gazdaságnak Székely Tamás főigazgató-helyettes. Egyszerű felszorzással így a 372 milliárd forintot is elérhetik a kiadások az év végére. Ez azonban 74 milliárd forintos deficitet jelenthet, hiszen az idén 298 milliárdot szánt a költségvetés a medicinák támogatására. A hiány azonban Székely szerint nem haladja meg majd a 35–40 milliárd forintot.
A deficitet ugyanis csökkentik a gyártói befizetések (az idén 22,5 milliárd forint), ebből – és a korábbi elmaradásokból – április közepéig már 6 milliárd befolyt a kasszába. Ezenkívül folytatódik a „fixesítés”: júliusban újabb négyszáz medicina kerül be a fix támogatási körbe. Ugyanakkor a tervek szerint lekerülnének a támogatott listákról azok a patikaszerek, amelyek a fix támogatott gyógyszercsoportokba tartoznak, ám termelői áruk 20 százalékkal magasabb a referenciatermék áránál. Amennyiben a gyártók nem mennek ezen ár alá, akkor a terméktől megvonja a szubvenciót az OEP.
Ezzel alapvetően fel lehet gyorsítani az olcsóbb hatóanyagra való áttérést, ugyanis ez – ahogy az elmúlt évben kiderült – igen lassú folyamat, a régi betegek ugyanis a legtöbb esetben akkor sem hajlandóak gyógyszert váltani, ha az eredetiért többet kell fizetni. Az új betegeket azonban könnyebb rábeszélni az olcsóbb medicinákra. E gyorsító intézkedésre azért is szükség lehet, mert a 2004 júliusában a gyártókkal aláírt szerződés az év végén lejár. Így jövőre felszabadulhatnak a patikaszerek árai, ráadásul a gyártókat sem terheli tovább éves befizetési költség, nem szólva arról, hogy feltehetően a gyógyszerkasszát is érintik majd a megszorító intézkedések.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet