Molnár Barbara
Összesen 75,5 millió forintot költöttünk madárinfluenza elleni védekezésre január 1. és március 15. között – mondta a NAPI Gazdaságnak Süth Miklós országos főállatorvos. E költségbe tartoznak a mintavételek, a védőruhák és a fertőtlenítő szerek is. Bár április 21-én a kormány feloldotta az utolsó védő- és megfigyelőzónát, idén kétmilliárd forintot költenek a járványvédelem infrastruktúrájának megerősítésére. Ebben az évben sszesen 33 ezer madarat vizsgálnak meg ez háromszorosa a tavalyinak – mondta Süth. Ugyanakkor a rizikóterületeken egyes biztonsági intézkedések – egyebek között a baromfi fedett etetése – az év végéig marad érvényben.
Magyarország eddig egészen jól megúszta a madárvészjárványt, hiszen csak vadmadarakat fertőzött meg a H5N1 vírus. Világszinten a kár már 20 milliárd dollár körül van, eddig 200 millió baromfi és 100 ember halálát követelte a járvány. Magyarországon a legnagyobb veszteséget valószínűleg a baromfiágazatnak kell elviselnie. Az ágazati szakemberek szerint a kár eléri a 13,4 milliárd forintot. Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója korábban úgy nyilatkozott az InfoRádióban: a forgalom ugyan kezd visszaállni a korábban megszokott szintre, ám az árak 20 százalékkal alacsonyabbak a szükségesnél. A mélypont tavaly ősszel volt, amikor 50 százalékkal esett vissza a hazai csirkehúsfogyasztás. A mezőgazdasági miniszterek tanácsa jóváhagyta az Európai Bizottság javaslatát, amelynek alapján az uniós kassza 50 százalékban hozzájárul az egyes tagállamok kompenzációs kifizetéseihez.
Az Omninvest Kft. – amely kidolgozta a madárinfluenza elleni oltóanyagot – 29 országra szóló megbízást kötött az IIG Holding Iraqi Investment & Development Group Co.-vel. A cég a vakcina gyártási technológiájának értékesítését végzi. Az Omninvest kapacitása ugyanis kicsi ahhoz, hogy az összes európai illetve az arab országokat ellássák oltóanyaggal. A IIG holding vakcinaértékesítésre vonatkozó jogai a mintegy tucatnyi arab országon kívül a vírus fő fertőzési zónáira érvényesek.
