Kevés a román étterem
A magyarországi románok meglehetősen nehéz helyzetből hoztak létre jól kiépítettnek mondható intézményrendszert. A közelmúltban 12 óvodában, 11 általános iskolában – ebből 5 önállóan román kisebbségi iskola – és egy középiskolában folyt román oktatás, közel 2000 gyerek számára. Az intézményi rendszer bázisai a kelet-magyarországi régió városaiban találhatók, s a letelepültek többsége is itt lakik – tájékoztatták lapunkat a Román Nagykövetség illetékesei. Ebből a szempontból a környék városai közül is kiemelkedik Gyula, ahol jelenleg székel a Magyarországi Román Ortodox Egyház püspöksége és a Magyarországi Románok Információs és Dokumentációs Központja, valamint itt található az egyetlen gimnázium is. A városban 2-3 helyen működik román specialitásokat kínáló étterem is. A fővárosban viszont közel sem ennyire jó a helyzet. A nagykövetség reményei szerint a gazdasági és kereskedelmi élet számottevő élénküléséhez – mikroszinten is – hozzájárul majd a Kolozsváron, idén március 10-én alakult Magyar–Román Kereskedelmi és Iparkamara. A Magyarországon letelepedett, mintegy 40 ezerre becsült munkavállaló a nyelvismeret miatt könnyen integrálódott. Jelenleg körülbelül 20 ezer Magyarországra Romániából áttelepült nyugdíjas kap havi juttatást a magyar államtól, az 1961. évi kétoldalú egyezmény alapján.
A bolgár állam is áldoz
Nagyobb bolgár közösségek a főváros egykori peremterületein (Halásztelek, Csepel, Zugló, Újpest), valamint Debrecenben, Miskolcon és Pécsett élnek – tudtuk meg Kalicov Vladimirtól, a Magyarországi Bolgárok Egyesületének ügyvezető elnökétől. Intézményrendszerüket (iskolájukat, templomukat és a kilencedik kerületben található művelődési házat) még a második világháború előtt kiépítették. Ma az országossal együtt 31 kisebbségi önkormányzattal rendelkezik a bolgár közösség, amelynek életét az országos önkormányzat mellett meghatározó részben az egyesület szervezi. Az országos önkormányzaton keresztül egy bolgár nyelvoktató iskolát tart fenn az állam és létezik egy óvodától a középiskolai oktatásig kompetens intézmény, amelyet nagyobbrészt a bolgár állam, kisebb részben pedig a magyar költségvetés finanszíroz.
Elégedett kanadaiak
Az amerikai nagykövetség becslése szerint 11-12 ezer amerikai él Magyarországon. Jó részük olyan kettős vagy amerikai állampolgárságú magyar, aki korábban az Egyesült Államokba disszidált, majd később visszatelepült. Az országban három amerikai iskola van, ahol a diákok az USA-ban elfogadott rendszer szerint érettségiznek. Két nőegylet is működik, ezek jótékonykodással, illetve rendezvények szervezésével foglalkoznak, és céljuk, hogy az itt élők minél jobban megismerhessék a magyar kultúrát. A kanadai nagykövetségen körülbelül 800 főt tartanak számon, habár a tényleges szám valószínűleg magasabb ennél, mivel a 300 ezer magyar származású kanadaiból sok ingázik a két ország között. Az itt dolgozó kanadaiak meg vannak elégedve a budapesti életminőséggel: jó iskolák vannak, megfelelő a közbiztonság és számos programlehetőség kínálkozik, ezért nincs is nagy igény az elkülönült közösségi életre – mondta lapunknak Micheal Danagher kanadai nagykövethelyettes. Van néhány speciális rendezvény, amelyeket általában a Kanadai Kereskedelmi Kamara szervez: ilyen például a júliusi Kanada Nap, a Terry Fox-futás, vagy novemberi homárvacsora.
