A sok rossz makrohír és negatív előrejelzés után tegnap elindult a lejtőn a magyar deviza. Az eurót ugyanis nem sokkal délután hat után 259 forinton is jegyezték, ami 2004 májusa óta nem látott értéket jelent. Ennek ellenére jó jel, hogy miközben a régiós devizák szintén veszítettek értékükből, a forint a többiektől elmaradó mértékben esett. (Délután három óráig egyébként még kiegyensúlyozott forgalomban 256 forint alatt kereskedtek az euróval, a régiós devizák az amerikai tőzsdék nyitásával indultak meg lefelé.)
A lapunk által megkérdezett kereskedők szerint a forint tegnapi meggyengülésében globális hatások játszottak közre.
A piaci szereplők ugyanis világszerte kamatemeléseket prognosztizálnak, az USA-ban, az Európia Unióban és Japánban egyaránt. Japánban például az eddigi nulla körüli alapkamat után elemzők 2006 végére 0,5 százalékot várnak. Az emelkedő kamatszint nyomán pedig a befektetők – különösen a tengerentúlon – a feltörekvő piacoktól egyre inkább a fejlettebb gazdasággal rendelkező országok felé tartanak, mivel az emelkedő kamathozamok nagyobb profitot eredményezhetnek, mint a devizák közötti árfolyam-különbözet.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési vezetője szerint egyelőre nincs nagy baj, a feltörekvő piacokon belüli eladási hullámról van szó, amely két hete kezdődött és most érte el a közép-európai régiót. Február 20-a körül kezdődött az intenzív eladási hullám; előbb az izlandi valuta gyengült 4-5 százalékkal az euróhoz képest, majd a brazil és az új-zélandi piacok zuhanása következett. A forint azóta folyamatosan lefelé csorog. Duronelly a régiós devizák esetében a politikai bizonytalanságot egyértelműen kizárja. A forint mostani zuhanásának semmi köze a választásokhoz. Ha esik a forint, az a mindenkori kormánynak rossz; de most nem azért esik a forint, mert a kormány rosszul végzi a dolgát – tette hozzá Duronelly.
A szerdai zuhanás váratlan volt, de nem túlságosan meglepő – mondta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír elemzője. Véleménye szerint már legalább fél éve kirajzolódó folyamat, hogy a forint alulteljesít a régióban. Nem jók a távolabbi kilátások sem – véli Török, aki szerint az euróval szemben nincsenek igazi technikai ellenállási szintek. A jelek szerint már több hete gyengülő pályára állt a magyar deviza, ha pedig ez az állapot tartóssá válik, akkor a korábban vártnál is magasabb szintre erősödhet vele szemben az euró.
