Jövőre az ideinél gyorsabb növekedésre és kedvezőbb külső feltételekre lehet számítani – derül ki a gazdasági tárca legújabb elemzéséből. Várhatóan folytatódik a nyugat-európai növekedés gyorsulása, ami alapvetően meghatározza a magyar külkereskedelem pozícióit. A forgalom két számjegyű növekedése mellett azonban nem várható a mérleg ideihez hasonló javulása, ez ugyanis nagyrészt egyszeri hatásokon keresztül az import lassú bővülésének volt köszönhető. Kedvezően hathat viszont, hogy ha magas szinten is, de megállni látszik az olajárak emelkedése. A tárca 2005-re 4,2 százalékos növekedést vár, jövőre ennél kissé gyorsabb bővülésére számítanak, a növekedés jelenleg is kedvező – beruházás- és exportorientált – szerkezete pedig nem változik a prognózis szerint (NAPI Gazdaság, 2005. december 12., 2. oldal). A beruházások bővülése mindazonáltal lassulhat jövőre, a tárca mégis úgy véli, a feldolgozóipari invesztíciók a mostaninál – idén a harmadik negyedévben visszaestek az ipari beruházások – sokkal kedvezőbb képet mutatnak majd, s jövőre a infrastrukturális fejlesztések túlsúlya is csökken.
A bruttó ipari kibocsátás – szoros összefüggésben a nyugat-európai konjunktúrával – enyhén gyorsulhat 2006-ban az ideihez képest – főként, ha néhány, folyamatban lévő nagyberuházás „termőre fordul”. Az építőipar vélhetően nem hozza majd idei növekedési mutatóit, a 2003 vége felé beindult nagyberuházások bázishatása ugyanis erős, s a lakásépítések tempója várhatóan csökken.
