A magyar gazdaság kielégítően fejlődik, nincs válság közeli állapotban, ugyanakkor komoly egyensúlyi problémákkal küzd, amelyek megnehezítik a további fejlődést – derül ki a Magyar Bankszövetség gazdaságpolitikai helyzetértékeléséből. Erdei Tamás, a szövetség elnöke a tanulmány bemutatásakor azt mondta: tovább már nem odázható az államháztartási (áht) reformok elindítása, így az egészségügy, az önkormányzati szféra, a közszolgálat feladatainak újragondolása, valamint a nyugdíjrendszer reformlépéseinek továbbvitele, és határozni kell az oktatás stratégiai kérdéseiről is. A jelentés szerint az adómértékek tervezett, hosszabb távon is érvényes csökkentése mellett az áht kiadási oldalán is komoly változtatásokat kell végrehajtani. A Bankszövetség megítélése szerint az áht jelenlegi szerkezetében a szükséges kiigazítás valójában már nem megoldható.
A jegybanki kamatpolitikával nincsen baj, az alapkamat mértéke a helyén van, ám a verbális kommunikációval kapcsolatban vannak fenntartásai a szövetségnek. Ha állandóan farkast kiáltunk, akkor előbb-utóbb tényleg megérkezik – véli Erdei, aki szerint az MNB-nek a gazdaságpolitikai egység megteremtése is feladata kellene hogy legyen, ám ehhez össze kellene egyeztetni a monetáris és fiskális politikát.
