BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tutira veszik a kamat tartását

Az elemzők és a devizapiaci kereskedők egyöntetűen az alapkamat tartását várják a monetáris tanács (MT) hétfői ülésétől, s az idén már nem is számítanak változtatásra.

2005. november 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Teljes az összhang a lapunk által megkérdezett elemzők között: a jegybanki alapkamat hétfőn változatlanul 6 százalék marad. Ugyanezt mutatja a Reuters tegnap nyilvánosságra hozott legfrissebb felmérése is. Sőt, arról is egyformán vélekedik a szakértői kar, hogy az idén már nem változik az alapkamat, egyes vélemények szerint még 2006 első hónapjaiban is marad a mostani szint. A kamatdöntésre befolyással lesznek még az idei év hátralévő részében a piaci helyzet mellett az Európai Központi bank (ECB) kamatlépései; a várakozások szerint Frankfurtban 25 bázisponttal emelnek a jövő héten. A magyar kamat emelése szóba sem jöhet, a vágást fel lehet tenni döntésre, de a tanács minden bizonnyal a tartásra voksol – vélekedik Forián Szabó Gergely, a CA-IB Alapkezelő elemzője. Az ugyancsak hétfőn megjelenő idei utolsó inflációs jelentésben a várakozások szerint a jegybank hozzávetőleg fél százalékponttal lejjebb hozza a jövő évi inflációs várakozását. Ez, valamint a dezinfláció vártnál gyorsabb „bejelentkezése” teret nyithatna ugyan egy 25 bázispontos vágásnak (aminek nyomán feltehetően nem történne semmi a forinttal), de a jegybankárok várhatóan nem rángatják az oroszlán bajszát, pedig – ahogy egy elemző fogalmazott – „még lehetne mit huzigálni rajta”. Az árfolyam nyugodt, amit támogat, hogy kezd láthatóvá válni a Fed kamatemelési ciklusának vége.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank szakértője szerint az infláció rövid távú kilátásai kedvezőek, de a monetáris tanács a jelentésben jelezni fogja, hogy „résen van”. Az elemző úgy véli, hogy a piaci bizonytalansággal, a kockázati prémium növekedésével indokolják majd a kamat tartását. A bizonytalanságot jelzi a forint szempontjából kritikusnak gondolt kamatszint emelkedése. A Reuters szerint szeptemberben az elemzők az alapkamat akár 5,5 százalékra süllyedését is elviselhetőnek látták forintválság veszélye nélkül, egy hónappal később 6,0 százalékra emelték ezt a küszöböt, s az olló az érvényes és az elemzői kamatszint közt novemberben is zárva maradt. Rég volt ennyire egységes a piac, most lehetne meglepőt lépni – hangzott el a Reuters tegnapi konferenciáján, ahol fellépett Járai Zsigmond és Veres János is, aki alapvetően az Európai Bizottság, illetve a kormány értékelése közötti hasonlóságot elemezte. A jegybankelnök – amellett, hogy ismételten hangsúlyozta az államháztartási reformok szükségességét – az MNB kommunikációját ért kritikákra is reagált, mondván: „nem az MNB kommunikációja konfliktusos, hanem a helyzet maga”, amiről „az igazat elmondani szenzációszámba megy”. A konferencián előadók borúlátó szcenáriókat is felvázoltak. Vojnits Tamás, az OTP Bank vezető elemzője szerint 2006-ban az „utolsó nagy buli” hangulata uralkodik, amit egy évvel később keserű kijózanodás követhet. A Goldman Sachs szakértője, Zsoldos István úgy látja: a halogatást tulajdonképpen vég nélkül lehet folytatni, ha „nincs ott a jutalom – az euró bevezetése”.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet