A Magyarországon kialakult klasszikus ikerdeficit gátolja a gyors gazdasági növekedés tartós fennmaradását – jelentette ki Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a CEU egyetemi tanára a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) rendezvényén. Véleménye szerint ugyancsak hátráltató jelenség a jövedelem-újraelosztás magas aránya, valamint a növekedésellenes gazdaságpolitika, a szigorú monetáris és a nagyon laza fiskális politika párosa – ennek éppen fordítottja lenne kívánatos. Bokros szerint a gyors növekedés fennmaradása csak kisebb áht és újraelosztás mellett lehetséges, a kisebb deficitet pedig csak a kiadások csökkentésével célszerű elérni, s egyidejűleg a kiadások szerkezetét is meg kell változtatni. Mindezek eléréséhez a volt pénzügyér elkerülhetetlennek tartja, hogy intézményi reformok révén csökkenjenek az állam kiadásai: nem elegendő néhány egyedi változtatás, reformok tömege szükséges, s nem lehet elkerülni egyes esetekben a lakosság közvetlen hozzájárulásának növelését sem. Fontos lenne a szociálpolitika és az adórendszer különválasztása; a professzor az adóreform lényegét az adóalap növekedésében és a kedvezmények megszüntetésében látja. Az adórendszerben lévő szociálpolitikai kedvezmények túlnyomó részét a magasabb jövedelmű, nem vagy csak kevéssé rászorultak élvezik, s ez érvényes az árrendszerre is. A nagy elosztórendszerek között az egészségügyben célszerű volna elérni, hogy minden szolgáltatást vegyesen finanszírozzanak, pusztán állami pénzekből ne lehessen talpon maradni. Az oktatásban sokkal szigorúbb tulajdonosi kontrollra lenne szükség, főleg a források felhasználásánál. Az önkormányzati rendszert jelentősen karcsúsítani kellene, indokolatlannak tartja Bokros a 3200 helyhatóságot, szerinte elegendő 270–320 is, s a kistérségnek kellene a legalsó önkormányzati szintnek lennie.
