Elemzői és munkaadói megítélések szerint sem látszik a jövő évi költségvetésben, hogy bármilyen reformlépésre is készülne a kormány. Ez szomorú, de előre látható és teljességgel reális várakozás – véli Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Véleménye szerint a befektetők tudomásul veszik, hogy választási év lesz jövőre, ám kérdés, meddig hajlandóak tolerálni a reformok halogatását. Az elnök szerint ugyanis hosszabb távon nem lehet a választásokra hivatkozni, sőt, már őszi önkormányzati választásokkal sem lehetne indokolni a késlekedést. Parragh úgy véli: az új kormány felállását követően azonnal meg kellene kezdeni a nagy elosztórendszerek reformját, ám egyelőre semmi jel nem mutat arra, hogy erről volna bármilyen elképzelés – legalábbis a reálszféra nem tud ilyenekről. Befektetőkkel folytatott megbeszéléseinek tapasztalatai szerint a beruházók akkor veszik fontolóra komolyabban a távozást, ha az új kormány be akarja tartani a választási ígéreteket, vagy pedig egyértelműen nem akar áht-reformokat – mondta Parragh.
A 2007-es költségvetés tervezéséig feltehetően nem lesz érdemi előrelépés – jósolja Pintér András, az IEB elemzője. Előbb-utóbb ugyanis mindenképpen fel kell mutatni valamit, a választások után pedig kedvezőek a feltételek, a piac – legalábbis alapesetben – vélhetően nyugodtabban viselkedik a voksolást megelőző, a helyzetből fakadó idegesség után. Kérdés, hogy az adott feltételekhez és célrendszerhez – a konvergenciához – képest mekkora a politika elkötelezettsége. A nagy elosztórendszerek reformja, illetve ennek megkezdése nélkül komolyabb konvergencia nem várható, csak egyszeri lépéseken alapuló átmeneti javulás. Ha 2007-ben megkezdődne az átalakítás, úgy 2011-et reálisan ki lehet tűzni az euróbevezetés dátumának. Ezt azonban törékennyé teheti, hogy 2010 ismét választási év. A piac egyébként már rég nem számol 2010-zel, jó ideje 2013-at áraz; míg a szakértő szerint 2011 vagy 2012 jól kommunikálható volna a kormányzat részéről.
A jövő évi büdzsé 2007-ben kikényszeríti az államháztartási reformokat, amennyiben a kormány lát még reményt az euró 2010-es bevezetésére – mondta lapunknak Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke. Az országgyűlési és az önkormányzati választások pedig gyakorlatilag lehetetlenné tesznek bármilyen érdemi lépést. A jövő évi költségvetésben ugyanis nincs nyoma a reformoknak, így legkorábban 2007-ben lehet ezek kezdetére számítani. Az alelnök azonban úgy véli, hogy ebben az esetben az áht-reform egyszeri „bekerülési” költségei oly mértékben megterhelik a költségvetést, hogy elvész a maastrichti feltétel 2008-as teljesítésének esélye.
