A Monetáris Tanács (MT) októberi kamatmeghatározó ülésén az alapkamat tartása és 25 bázispontos emelése között választottak a tanácstagok, s végül jelentős többséggel a tartás mellett szavaztak. Ez utóbbi tagok szerint az inflációs célkövető rendszer logikája nem teszi szükségessé a kamatemelést, mivel a kitűzött inflációs cél így is teljesíthetőnek tűnik – derül ki az ülés jegyzőkönyvéből. A tanács több tagja úgy véli, hogy az alapkamat tartása a hosszú kamatcsökkentési periódus után már önmagában is jelzi, hogy az MNB az óvatosság jegyében a jövőben fokozottan figyel a megnövekedett piaci kockázatokra. Többen azt hangsúlyozták, hogy a kamatprémium-elvárások nőnek ugyan, a fundamentális folyamatok és a konvergenciafolyamat kedvezőbb megítélése viszont elsősorban a további kamatcsökkentési kilátásokat erősíti. Egyes tagok a nemzetközi pénzügyi környezet romlására számítanak a folytatódó világpiaci inflációs nyomás és az ezzel járó kamatemelések miatt, miközben szerintük a hazai egyensúlyi folyamatok piaci megítélésében sem várható kedvező változás. Egy kisebb mértékű kamatemelés csökkentette volna a sebezhetőséget és erősítené a jegybank hitelességét – érvelnek. A piaci árazások is enyhe emelést mutatnak – inkább 2006-ra, mint idénre –, így várhatóan a következő ülésen sem folytatódik a csökkentés. Forián Szabó Gergely, a CA-IB Alapkezelő szakértője inkább tartást vár a jövő hétfői üléstől, szerinte a kamat kismértékű növelése nagyobb emelési árazásokat okozhat.
