Becslések szerint az önkéntes nyugdíjbiztosítás Szlovákiában mintegy 30 százalékkal növeli a tagok öregségi nyugdíját. Magyarországon azonban a jelenlegi szabályozás alapján egyszerűen képtelenség megállapítani, hogy az öregkorukra takarékoskodók végül milyen mértékben érezhetik majd ennek gyümölcsét. A pénzügyi felügyelet, a Pénzügyminisztérium és a pénztárak érdekvédelmi szervezetei által létrehozott plénum (úgynevezett járadékbizottság) foglalkozott ezzel a kérdéssel, és várhatóan kezdeményezik is a pénztártörvény módosítását. A jelenlegi szabályok ugyanis nem térnek ki például arra, hogy a kasszák a befizetéseknél milyen indexálást (átlagbérek alakulása, infláció vagy akár semmi) alkalmazzanak. Ez önmagában meglehetősen markáns különbségeket jelenthet a nyugdíjnál.
A bizonytalanságot viszont nem csak ez okozza. A hatályos törvény szerint már az sem egyértelmű, hogy a magán- és önkéntes nyugdíjpénztárak hogyan határozzák meg a kifizetendő nyugdíjak mértékét, a járadékszolgáltatást. A bizottság szeretné elérni, hogy a törvény szabályozza a járadékok fizetéséhez kapcsolódó fizetőképességi és egyéb pénzügyi feltételeket, de túl alacsonynak tartja a pénztárakra vonatkozó négyszázalékos tartaléktőke-előírást is. Utóbbit egyébként várhatóan uniós direktíva keretében emelik rövidesen fel.
