Világos választ követeltek a kormánytól az adótörvények tegnapi parlamenti vitájában az ellenzéki Fidesz képviselői az üzemanyagok jövedéki adójának lehetséges csökkentésével kapcsolatban. Tállai András fideszes képviselő arra figyelmeztetett, hogy a kormány a fuvarozókkal kötött megállapodásban augusztusban felvillantotta az adócsökkentés lehetőségét. Szocialista részről ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy az EU-ban minimális adószintnél csak 10 forinttal nagyobb a jelenleg 85 forintos jövedékiadó-terhelés. A szocialista politikusok arra is felszólították az ellenzéki honatyákat, hogy pontosítsák, honnan vonnák el az adócsökkentés miatt kieső forrásokat.
A fuvarozók nyár végén úgy írták alá az ágazat versenyképességének növelését elősegítő 18 pontos megállapodást a kormánnyal, hogy lemondtak az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentéséről (NAPI Gazdaság, 2005. augusztus. 24., 1–2. oldal). Peredi Péter, a Fuvosz főtitkára szerint azért került sor erre a váratlannak is nevezhető lépésre, mert kiderült, hogy a vállalkozók a jövedéki adó mérséklésétől várt költségcsökkenést a megállapodásban szereplő egyéb pontok – többek között az ügyintézés egyszerűsítése – révén is elérhetik. A kormány akkor közölte, hogy az idei adómérséklésre semmiképp sem lett volna mód, ám arra ígéretet tett, hogy jövőre megvizsgálják a lehetőségeket.
