BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre megszűnik a sztrádaszámla

2005. október 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Januártól megszűnik a tőkealapszámla, amin az infrastruktúra-fejlesztéseket és az azok fedezetéül szolgáló privatizációs bevételeket tartották nyilván – találtuk meg a 2006-os költségvetésről szóló törvényjavaslatban. A 2004 óta élő pénzforgalmi számla idén augusztus végén 35,4 milliárd forint kiadási többletet mutatott. Az infrastruktúra-célú kiadások közül ezen a számlán tartják nyilván a gyorsforgalmi úthálózat építésének ráfordításait, erre a célra eddig 225,7 milliárd forint folyt át a számlán, de itt jelenik meg egyebek mellett a vasúthálózat és Sármelléki repülőtér fejlesztése is. Augusztus végéig 208,5 milliárd forint futott át a számlán, ezzel szemben 243,8 milliárd forint kiadás szerepel.
A tőkealapszámlát létrehozó 2003-as törvény indoklása szerint annak érdekében, hogy a költségvetésen kívül jelentkező, rövid távú finanszírozó forrásként igénybe vehető, az ÁPV Rt. törvényben előírt kiadásait meghaladó privatizációs bevételek ne általános költségvetési vagy finanszírozási célokat, hanem az EU-csatlakozás szempontjából is kulcsfontosságú közlekedési infrastruktúra fejlesztését szolgálják, indokolt a mindenkori költségvetésben meghatározott előirányzatokhoz kapcsolni azokat. Ezeknek a bevételeknek az elszámolását szolgálja az infrastruktúra-fejlesztési tőkealapszámla, amelynek tehát rendeltetése arról gondoskodni, hogy a privatizációs bevételek felhasználása ne okozzon állami vagyonvesztést. A törvény szerint havonta közzé kell tenni a számla pénzforgalmának kimutatását, amelynek a PM eleget is tett.
A tárca szerint a számla fenntartására a továbbiakban nincs szükség, az kiüresedik. Más források szerint egyébként sem volt értelme létrehozni ezt a számlát: azon a kincstári egységes számlából (KESZ) mesterségesen elkülönített pénzek jelentek meg, ami kommunikálhatóvá tette a privatizációs bevételek felhasználását.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet