BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre megint bajok lesznek az adóbevételekkel

2005. szeptember 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jövő évi államháztartási pénzforgalmi hiány több mint 96 százalékát egyedül a központi költségvetés adja – derül ki a lapunk birtokába jutott, a jövő évi büdzsé törvényjavaslatából származó adatokból. Ez példa nélküli, miután eddig a tb-alapok is jókora részt tettek ki a deficitből. A magyarázat az lehet, hogy 2006-ban a költségvetés 300 milliárd forinttal járul hozzá a tb kiadásaihoz: ebből finanszírozzák azok ellátását, akik különböző okokból nem fizetnek járulékot.
Ez a pénz eddig is befolyt a tb-kasszába, de korábban nem volt nevesítve a jogcím, így lényegében a hiány pótlására szolgált.
A sajtóban keringő 1533 milliárd forint szerdán még téves értesülésnek tűnt, mostanra azonban megvan a helye: a központi költségvetés deficitje lesz ekkora jövőre. A főszámokat böngészve nem tűnik szembeszökőnek a kormány által sokat hangoztatott takarékosság, miután a bevételek – az adócsökkentések miatt – 3,2 százalékkal csökkennek, a kiadások azonban 10 százalékkal emelkednek a 2005-re várhatóhoz képest. Az látszik, hogy a jóléti intézkedések markánsabbá válnak a választási év büdzséjében, közel 1 százalékponttal nagyobb részt hasíthatnak ki a folyó kiadásokból mint az idén. A családi támogatásokra például a 2004-re tervezett 330 milliárd forint után jövőre 472 milliárdot költenek (2006-tól egy jogcím alá kerül a családi pótlék és a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, továbbá az egy- és kétgyermekes családok esetében megszűnik a családi adókedvezmény). A kormány korábbi bejelentése szerint jövőre 7,5 milliárd forinttal jut több a családi támogatásokra, vélhetően azonban a költségvetési keretek lazításával erre is nagyobb összeget fordíthatnak majd.
Nem emelkedik látványosan a költségvetési szervek előirányzata, sőt, fejezeti államháztartási tartalékként 76,2 milliárd forint szerepel a büdzsében. A helyi önkormányzatok támogatása 107 milliárd forinttal apad, a kormány szerint elsősorban a családtámogatások és az adócsökkentések átvezetése miatt.
Az adótervek azt mutatják, hogy míg a gazdálkodók befizetései 1,5 százalékkal emelkednek jövőre, a fogyasztáshoz kapcsolt adókból – betudhatóan az 5 százalékpontos felsőáfakulcs-csökkentésnek – az idén várható bevétel 0,4 százalékával kevesebb folyhat be jövőre. Áfából a tervek szerint mindössze 59 milliárd forintot visz el az adócsökkentés (a PM-honlapon idén év végére várthoz képest 109-et, de ebben valószínűleg még nem szerepel a pénzügyminiszter által bejelentett 50 milliárdos ez évi elmaradás), holott önmagában egy százalékpont is kitesz ennyit a szakértők szerint. A lakosságtól 9 százalékkal vár többet a büdzsé, ezen belül szja-ból 102 milliárd forinttal, vagyis több mint 10 százalékkal nagyobb a bevételi terv. Ismerve a kormány lényegében változatlan foglalkoztatást előrevetítő munkaerő-piaci prognózisait, illetve az adóteher-csökkentést, merésznek tűnik ez a terv is.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet