KÉPKIEMELÉSEK:
Nőnek az egyszerű közbeszerzések értékhatárai
Több szervezettől visszavehetik a dotációt
Két helyet estünk vissza a korrupciós listán
KÉPMELLÉ:
Valami bűzlik?
Demszky Gábor főpolgármester
NAPI Gazdaság
A közbeszerzések tizede lehet tiszta eljárás eredménye Magyarországon, de azoknál is fellelhetők a szakszerűtlenség jegyei – állítják szakértők, akik szerint a vesztegetéssel, korrupcióval jellemezhető, megdöbbentő helyzeten csak szemléletmódbeli változás segíthet. Kérdés, hogy a közbeszerzési törvény előkészületben lévő módosítása mennyire szolgálja ezt: a tervezet ismereteink szerint az értékhatárok emelését tartalmazza, illetve átírják a pályáztatás alá kötelezően tartozó ágazatok listáját: kikerül például a távközlés, bekerülnek viszont a postai szervezetek. Az Igazságügyi Minisztérium szerint a változtatásokkal az eljárások lebonyolítása egyszerűbbé, rugalmasabbá válik, s az igazolási módok könnyítésével az eljárásokon való részvétel költségei is csökkenhetnek.
Bonyolultságra éppenséggel nem panaszkodhatnak a Fővárosi Önkormányzat pályázatain nyertes cégek, legalábbis a helyi ellenzéki politikusok – köztük az önkormányzat közbeszerzési bizottságának elnöke, Deák András – azt állítják, hogy gyanúsan ugyanabból a körből kerülnek ki a győztesek. A pályázatkiírás ügyes megfogalmazásával 200 millió forint is kifolyhat így az önkormányzattól – véli Deák, aki feljelentést is tett az ügyben.
Cikkeink a 3. oldalon
