A szabálykövető magyar állampolgár már-már év eleji hangulatban érezheti magát, olyan sok jogszabály és ár változik július elsejével. Ami az áfát illeti, marad a korábbi elszámolási rend, azaz a 15 napos elszámolás kivételével továbbra is alkalmazhatók lesznek a bevallásgyakorítási szabályok. A harmadik (EU-n kívüli) országból származó import áfájának beszedése a Vám- és Pénzügyőrség hatáskörébe kerül. A hivatkozott törvény szerint a jogszabályi kritériumoknak megfelelő adózók – kérelemre – mentesülhetnek a kivetéses adózás alól, vagyis önadózás keretében fizethetik meg továbbra is az importáfát. (Az import utáni áfa megfizetése főszabály szerint kivetéssel történik.)
A július elsején hatályba lépő EU-direktíva szerint az uniós állampolgárok külföldön szerzett kamatjövedelméről tájékoztatják egymást a tagállamok, illetve a bankok a kormányzati szerveket. A forrásadót kivető tagállamokból utalt pénzt a betéttulajdonos államának be kell számítania az ott hatályos kamatadó mértékébe. Magyarországon ez nulla százalék, ezért a külhoni forrásadó 75 százalékát száz százalékra kiegészíti a magyar állam.
A „szokásos”: gyógyszer és közlekedés
Júliustól mintegy 1400 gyógyszer ára változik – ebből 1200 készítmény drágul, 200 medicináért viszont kevesebbet kell majd fizetni –, miközben bővül a százszázalékosan támogatott termékek köre. A kormány a májusban bejelentett, az egészségügyet érintő 21 lépéses csomagjában hirdette meg a generikusprogramot, ennek része a fix támogatási rendszer bővítése. Ingyenessé válnak a krónikus hepatitis B kezelésére, a légzőrendszeri akut megbetegedés megelőzésére, illetve az akut infarktus terápiájára szolgáló készítmények, ezekre eddig 90 százalékos támogatás járt.
Holnaptól a januári 10 százalék után újabb öt százalékkal emelkednek Budapesten a tömegközlekedési tarifák (a vonaljegy 160-ról 170 forintra, a teljes árú összvonalas havibérlet 5950-ről 6250 forintra drágul). Új parkolási rendszer is életbe lép a fővárosban: cégautóra is jár majd a kedvezményes parkolókártya, a várakozás felső határa 2 helyett 3 vagy 4 óra lesz, bevezetik a 15 perces türelmi időt a parkolójegy lejárta után, a pótdíj az egyórás alapdíj tízszerese lesz (a 480 forintos alapdíj nem változik), kötelező lesz alkalmazniuk a társaságoknak az egységes parkolási ügyfélszolgálatot és mobilfizetést, valamint egységesen 7500 forint lesz a kerékbilincs leszerelésének tarifája.
Vagyonvadászok és roncsautók
Július elsejétől vagyonfelderítő osztályt hoz létre a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), azzal a céllal, hogy nagyobb mértékben sikerüljön megtéríteni a vagyon ellen elkövetett bűncselekményekkel okozott károkat. A Vagyonvadász egység többségét volt adónyomozók alkotják, akik az APEH revizoraival és az alapügyek nyomozóival együttműködve igyekeznek majd felkutatni a tisztára mosott pénzeket.
Holnaptól minden gépjárműgyártónak és -importőrnek szerződéssel kell igazolnia, hogy olyan bontó-hasznosító hálózat áll mögötte, amely gondoskodni tud a hulladékhasznosítási kötelezettségeinek teljesítéséről, azaz megfelelő számú roncsautó átvételéről és feldolgozásáról. A leselejtezett gépjárművek hasznosítására vonatkozó, tavaly szeptemberben elfogadott kormányrendelet értelmében 2006-ra 85 százalékra kell emelni a roncsautók hasznosításának arányát. (További részletek az 5. oldalon.)
Az illetékekről szóló törvény módosítása következtében péntektől a gépjármű-vezetői engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 1500 forint lesz a 62. életévüket betöltött kérelmezők esetében.
