Az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal szakemberei az utolsó simításokat végzik az új bérlakás-koncepción – jelentette be Borsi László elnök tegnap egy szakmai konferencián. A javaslat nem csupán a lakások bérléséhez járó támogatási rendszert érinti, hanem teljes körűen, hosszú távon tervezi rendezni a bérlakáshelyzetet.
A fő cél, hogy az európai átlagtól elmaradó hazai bérlakásállomány bővüljön. A bérlakásokra jelentős az igény Magyarországon, hiszen sok olyan család van, amely nem tud hitelt felvenni lakáshelyzetének javítása céljából – mondta az elnök.
Sasvári Szilárd, a Növekedéskutató Intézet kutatásvezető igazgatója, az Orbán-kormány egyik lakáspolitikusa ismertette az általuk kidolgozott európai otthonteremtési programot (EUROP). A tervezet a lakáspolitikai rendszer továbbfejlesztésének stratégiai eszközeit sorolja fel. A tízpontos javaslatcsomag szerint egyebek mellett mielőbb létre kell hozni az egységes építésügyi minisztériumot, a költségvetés lakáspolitikai támogatásokra és otthonteremtésre fordítható GDP-arányos összegét a jelenlegi 1,0-1,2 százalékról 1,5 százalékra kellene emelni, amely megfelelne az EU-ban szokásos szintnek – mondta Sasvári. A Fidesz-kormány gazdasági minisztere, Matolcsy György nevével is fémjelzett anyag tartalmazza a első saját otthon program koncepcióját, amely szerint minden fiatalnak, aki rendelkezik előtakarékossággal, első lakásának megvásárlásához kétmillió forint vissza nem térítendő támogatást nyújatna az állam, a tervezet szerint megnövelt lakásbüdzsé terhére.
