Január eleje óta nem látott ütemben növekedett a kőolaj világpiaci ára, ezért a Mol Rt. újabb áremelésre szánta el magát: szombat reggeltől 7 forinttal kerül többe a motorbenzin és 5 forinttal a gázolaj. A NAPI Gazdaság által megkérdezett piaci szakemberek szerint a benzin ára már régen túl van a küszöbszinten, így a további drágulás biztosan visszaveti a forgalmat. Ezt jól példázza az is, hogy tavaly „csupán” 1,9 milliárd liter benzint értékesítettek az országban, ami kevesebb, mint amennyit 1987-ben a gépjárművekbe tankoltak. (Ráadásul akkor a magyar kúthálózat lényegesen fejletlenebb volt.)
A jelenlegi helyzetben valószínűleg egyetlen fuvarozó sem képes áraiban érvényesíteni az üzemanyagok drágulását – mondta lapunknak Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkárhelyettese. A magyar fuvarozói piacon ugyanis akkora a verseny, hogy egyetlen szállítmányozó sem kockáztatná meg ügyfeleinek elvesztését, inkább megpróbálják lenyelni a pluszköltséget.
A gazdasági és közlekedési miniszter egyeztetést kezdeményezett az olajipari ágazat szereplőivel arról, miként enyhíthető a piaci ármozgás magyarországi hatása – jelentette be csütörtökön Batiz András kormányszóvivő. A kormány továbbra sem tervezi a tavaly alkalmazott, a jövedéki adó mérséklésén alapuló üzemanyagár-kompenzáció újbóli bevezetését. Batiz szerint ugyanis a tavalyi, néhány forintos mérséklés nem váltotta be a reményeket, összességében túl nagy állami bevételkiesést okozott, az árban viszont csak szimbolikus volt ez a fajta kompenzálás.
Érdeklődésünkre a PM sajtóosztálya is úgy tájékoztatott, hogy továbbra is ez az álláspont az irányadó. A NAPI Gazdaság információi szerint azonban a tárcánál továbbra is napirenden van a benzinár kérdése, s a minisztérium vezetői a napokban kapták kézhez a piaci helyzetről szóló belső elemzést. A Mol álláspontjáról lásd írásunkat a 11. oldalon.
