Olcsóbb lesz az állami kezességvállalással felvehető többlethitel, mint a jelenlegi kamattámogatott forinthitelek vagy a piaci kamatozású devizahitelek – február elsejétől. Az erről szóló szándéknyilatkozatot a kormány nevében Draskovics Tibor pénzügyminiszter és Kolber István tárca nélküli miniszter írta alá a Magyar Bankszövetség elnökével, Erdei Tamással.
A Fészekrakó program részeként futó, állami kezességgel felvehető hitel azért lehet olcsóbb, mint a jelenlegi konstrukciók, mert a kezesség miatt még kevésbé kockázatos a bankok számára. Még nem tudható azonban, hogy a bankok mekkora kedvezményt adnak majd a hitelfelvevőknek. Erdei lapunknak annyit mondott, hogy azt majd a pénzintézetek versenye, a piac árszabályozó hatása dönti el.
A kezesség azonban nincs ingyen, annak éves 2 százalékos díja terheli a többlethitelt, igaz, ezt az első hitelévben az állam elengedi, legalábbis a 2005-ben szerződők esetében biztosan. Ez a két százalék beépíthető a hitelösszegbe is. Idén a kezességvállalási rendszer beindítására hárommilliárd forintot szán a kormány.
Akik az ingatlanra egyszerű banki jelzáloghitelt és állami kezességvállalással támogatott hitelt is felvesznek, azoknak akkora jövedelemmel kell rendelkezniük, amekkora elegendő a két hitel együttes törlesztőrészleteinek fizetésére is. Azt a bankok a belső szabályzataik alapján döntik el, hogy a hitelfelvételhez mekkora jövedelem szükséges. Általános elvárás, hogy az ügyfél összes hitelének törlesztése nem lehet több, mint a jövedelem egyharmada. Így egy 100 ezer forintos törlesztés esetében legalább 300 ezer forintos jövedelemmel kell rendelkezni.
A többlethitellel az ingatlanok vételi árának 80-90 százaléka is finanszírozható – legyen az új vagy használt lakás – , az előbbi esetben azonban szocpol (vissza nem térítendő állami támogatás), az utóbbiban fél szocpol igényelhető. Ezzel akár teljesen önrész nélkül juthat lakáshoz a hitelfelvevő, legalábbis a 30 évnél fiatalabb párok és a gyermeküket egyedül nevelők.
Többlethitel felvehető akkor is, ha a valaki a szülők ingatlanjait pótfedezetként bevonta a hiteligénylés során, ez persze nem jár kezességvállalási díjjal (bár értékbecslési költség van), s korhatár sincs. A bankok számára ez a kihelyezett hitelállományt növelheti, miután olyanok kerülhetnek hitelfelvevői helyzetbe, akik e nélkül nem tudnának lakást vásárolni, de ezzel a rendszerrel már megtehetik.
A garanciával hitelt igénylők az eddigi átlagos hitelfelvételi összeg többszörösét igényelhetik majd.
Draskovics Tibor szerint a jelenlegi lakástámogatási rendszer stabilnak tekinthető, semmiféle szűkítést nem terveznek. Ami változtatásra szükség volt, azt 2004-ben már megtettük – mondta a miniszter.
