BUX 138501.78 0,64 %
OTP 44460 1,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén az állam vállalja a garanciadíjat

2005. január 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Február elsejétől indul a lakástámogatási rendszer, a Fészekrakó program, most folynak az utolsó egyeztetések a bankokkal és az önkormányzatokkal – hangzott el a kormányszóvivői tájékoztatón. Kolber István, a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter elmondta, hogy az idén induló állami kezességvállalással a 30 évnél fiatalabb párok, gyermeküket egyedül nevelők 10 százalék önrésszel lakáshoz juthatnak, legyen az új vagy használt lakás. A kezességvállalás igénybe vehető kamattámogatott forint- és devizahitelekhez is. A garanciadíjat idén átvállalja az állam (ez minden szakvélemény szerint minimális összegbe kerülhet 2005-ben), ám a tervek szerint korlátozzák az így megvett ingatlanok eladhatóságát, az előzetes elképzelések szerint akár 10 évig is. Emelkedik a vissza nem térítendő állami támogatás összege – két gyerekre 2,4 millió forint igényelhető április elsejétől –, az áfa-visszatérítést azonban eltörlik. Bevezetik viszont a „félszocpolt”, amit a 35 év alatti párok és a gyereküket egyedül nevelők vehetnek fel. A támogatás két gyerek esetén 1,2 millió forint. Azoknak, akik lakást bérelnek és szociálisan rászorultak, lakbértámogatást ad az állam; ennek mértéke a lakbér 30 százaléka, legfeljebb havi 7 ezer forint lehet, ha az önkormányzat is ennyit hozzátesz, s így a 14 ezer forint nem lehet több, mint a lakbér 60 százaléka.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet