BUX 139011.99 1,01 %
OTP 44620 1,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lőttek a haderőreformnak

2004. december 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jövőre 282 milliárd forinttal, azaz a tavalyinál 20 milliárddal kevesebbel gazdálkodhat a Honvédelmi Minisztérium. A tárca büdzséjében – amely ráadásul reálértékben a tavalyelőttinél is kisebb – részben a működési költségeken spórolnak, de változnak a fejlesztési prioritások és módosítják a tízéves haderő-átalakítási tervet is. A következő tíz évben ugyanis a minisztérium az eredeti tervekhez képest jelentős költségvetési kieséssel kalkulál – jelentette ki Juhász Ferenc honvédelmi miniszter nemrégiben. Megfigyelők szerint ezzel újabb
haderőreform dől össze, mert anyagilag ellehetetlenítik.
A miniszter szerint módosulnak a beszerzési prioritások, a
nagyságrendek és az ütemezés is változik. Juhász kijelentette, hogy
nem cél a további létszámcsökkentés, de a zsugorodó költségvetés
nyomán nem lehet elkerülni. Ma 33 ezer fő tartozik a HM-hez és a honvédséghez, ennek fele van a csapattagozatban és az irányításban (tehát ténylegesen a haderőben), míg a másik fele a háttérintézményeknél dolgozik. Itt várható nagyobb leépítés, a felesleges művelődési központok mellett például tízszázalékos kihasználtsággal működő üdülők szűnhetnek meg. A Térképészeti Kht. visszakerül a HM állományába. Befejezik a vezérkar és a HM integrációját, azaz felszámolják a párhuzamosan működő szervezeteket – ígéri a tárca vezetője.
A költségvetési megszorítások ellenére is prioritás a nemzetközi
szerepvállalás is, a külszolgálaton lévő erők úgynevezett ambíciószintjét 1000 főben határozták meg, ami a korábban
tervezettnél kisebb. A nemzetközi szerepvállalást a NATO főtitkára is határozott igényként fogalmazta meg Magyarországgal szemben.
Várhatóan jövőre újra kiírják a Honvéd Kórház fejlesztési projektjét,
mivel a HM által kalkulált húszmilliárdos árnál a beérkezett árajánlatok 50-60 százalékkal magasabbak voltak. A tárca jövőre elindítaná az új központi raktárbázis kiépítését is, a bekerülési költség – attól függően, hogy a létesítmény új helyen, vagy már meglévő bázisra települ – 20-30, vagy 4-5 milliárd forint körül alakulhat.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet