Az MSZP nem támogatja a jövő évi költségvetésben önálló tételként szereplő Irányított Betegellátási Rendszer (IBR) ötmillió lakosra való kiterjesztését – jelentette ki Schvarz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke a gyógyszerészek országos kongresszusán. Jelenleg egymillió lakos vesz részt a programban. Az elnök szerint elég lenne ötszázezres növekedés.
Idén várhatóan 300 milliárd lesz a gyógyszerkassza az év elején tervezett 239 milliárdhoz képest. Ennek ellenére a jövő évi költségvetési tervezet csupán 284 milliárd forinttal számol. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2005-ben nemcsak a már elkezdődött szerkezeti átalakítást folytatja, hanem új stratégiát tervez – mondta Potornai Lajos főosztályvezető. Ezek közé tartozik a patikák szolgáltatásainak bővítése, a rendszeresebb ellenőrzés és a finanszírozási rendszer átláthatósága. Az úgynevezett szolgáltató gyógyszertárak megjelenését várhatóan az egészségügyi tárca is támogatja. Bujdosó László országos tisztifőorvos szerint a gyógyszerészi gondozás kialakításában érdekelt az állam is, mivel ez a prevenció része lehet. A patikák egészségügyi tanácsadáson, vérnyomásmérésen kívül vállalhatnának házhozszállítást vagy internetes szolgáltatást is. A gyógyszerészi gondozás megjelenése ráadásul külön bevételi forrás lehet a patikáknak.
Potornai szerint a szerkezeti átalakítás fő mozgatórugója az uniós csatlakozás miatt kötelezővé vált transzparenciadirektíva, amelynek kapcsán átláthatóbbá vált a gyógyszerbefogadás folyamata. Az Alkotmánybíróság júniusi döntése szerint azonban az alaptörvénybe ütközik, hogy az OEP egyszerre van jelen a piacon mint ármeghatározó és mint vásárló. Emiatt a jövőben a pénztár nem határozhatja meg a medicinák árát, csak a támogatások mértékét. A gyógyszerek termelői árát a gyártók döntenék el, ezért az OEP arra törekszik, hogy beszállhasson az alapanyagok árképzésébe.
