A kedden kezdődő 35. Magyar Filmszemle versenyben szereplő 16, valamint az információs vetítésen bemutatott 7 filmje összesen 3,09 milliárd forintból készült - jelentette be Tóth Erzsébet, a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) főtitkára. Ebből 1,3 milliárd az MMK-n keresztül juttatott állami támogatás, a legbőkezűbb mecénás pedig az RTL Klub volt 182 millió forinttal.
A 23 nagyjátékfilm mellett 35 kísérleti kisjátékfilm és 42 dokumentumfilm szerepel az idei programban. A rendezvény költségvetése 153,7 millió forint, ebből 47 milliót tesz ki helyszínek technikai felszerelése, 23 milliót a külföldi vendégek ellátása és utaztatása, 12 milliót a kiadványok, 10 milliót a promóciós anyagok előállítása és mintegy 18 milliót a nyertesek díjazása. A vetítéseket a Millenáris Parkban, a Mammut és az Uránia moziban tartják. A belépők ára 600 forint, kedvezményes szakmai jegyek pedig 300-ért válthatók. A szervezők idén a tavalyi negyvenezres nézőszámrekordot is túl akarják szárnyalni.
A rendezvény fő támogatója az MMK és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, amely a hárommilliós fődíjat is biztosítja. Az elismerések nagy része hagyományosan nem pénzbeli, hanem filmes szolgáltatás, valamint műsor- és reklámlehetőség lesz.
Idén először osztják ki a Mozgókép Mestere díjat a Kossuth-díjas és hatvanötödik életévüket betöltött rendezőknek és operatőröknek, amellyel a Nemzet Színésze kitüntetéshez hasonlóan havi félmillió forint is jár. Először Bacsó Péter, Böszörményi Géza, Gyarmathy Lívia, Illés György, Jancsó Miklós, Kovács András, Makk Károly, Mészáros Márta, Szécsényi Ferenc és Tóth János kapja meg a díjat. Évente egy új taggal bővülhet a keret.
