Tavaly decemberben akár 40 százalékkal is növekedhetett a patikák forgalma – mondta a NAPI Gazdaságnak Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke. Eddig minden év végén – az áremelkedésektől függetlenül – megnőtt a gyógyszertárak forgalma, hiszen a téli időszakban több a megbetegedés és az ünnepek miatt nagyobb a felvásárlás. Most ehhez jött, hogy január 1-től valamennyi készítményt öt százalékos áfa terheli és több vény nélkül kapható gyógyszernek emelték az árát. Ugyancsak az év elejétől a korábbi hatvan nap helyett ismét csak harminc napra előre írhatnak fel gyógyszert az orvosok. Szintén az év elejétől van lehetőség a vény nélküli gyógyszerek megbontására, ami jelentős többletterheket ró a gyógyszertárakra. Ez ugyanis nem azt jelenti, hogy valaki kér egy fájdalomcsillapítót és azt helyszínen be is veszi, hanem azt, hogy az egy-két szem gyógyszert hazaviszik. A patikusoknak be kell csomagolniuk, fel kell címkézniük ezeket és betegtájékoztatót kell mellékelniük az ilyen tapletták mellé. Ez utóbbit vagy fénymásolni kellene, vagy a patika számítógépén lehet kinyomtatni.
Magyarországon a gyógyszer nevéről csak a doboz alapján tájékozódhat a beteg, míg külföldön minden szem tablettára külön ráírják a nevét. Amennyiben viszont a tablettán nem szerepel a név és a szavatosság, előfordulhat, hogy a beteg összekeveri őket vagy a lejárt készítménytől rosszul lesz. Ráadásul vannak olyan készítmények – például pezsgőtabletták –, amelyek megbontása káros lehet a gyógyszerre. Több medicina nem véletlenül kapható egy bizonyos kiszerelésben, hanem azért, mert a hatékony kezeléshez annyi szükséges belőle, amennyi a dobozban van. Mindennek következtében a „szóló” tabletta jóval többe kerülhet, mintha dobozzal együtt veszi meg a páciens. Becslések szerint 30-40 forintos felárat számolhatnak fel a patikák vásárlásonként. Külföldi tapasztalatok szerint mindez működőképes lehet a szükséges eszközparkkal. Hollandiában például a gyártók a megbontható készítményeket eleve nagy kiszerelésben szállítják, a gyógyszertárakban pedig saját kézi csomagoló berendezéseket használnak. Hávelné szerint a kamara nem tiltakozik a gyógyszerek bonthatósága ellen, csupán a többletköltségekre hívja fel a figyelmet. Amúgy az első tapasztalatok alapján nincs túl nagy kereslet a gyógyszerek tablettánkénti árulására. Ráadásul a legtöbb patika eddig is ellátta egy-egy szem fájdalomcsillapítóval azt, aki megkereste őket.
