BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hálapénz az APEH előtt

2004. január 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egészségügyi miniszter levélben kért jogi állásfoglalást a legfőbb ügyésztől az orvosi hálapénzzel kapcsolatban, egyúttal felhívta az adóhivatal figyelmét egyes orvosok adóbevallásának ellenőrzésére is. A 2003-as személyijövedelemadó (szja)-bevallások alapján lefolytathatók olyan vizsgálatok, amelyek a hálapénz-adókötelezettségek teljesítésére irányulnak, ennek azonban feltétele, hogy konkrét bizonyítékként is felhasználható információkkal rendelkezzenek az adózóról, a hálapénz átadásának körülményeiről - közölte lapunk kérdésére az adóhivatal. A vizsgálat egyik formája a bevallás vizsgálata lehet. Ennek során csak akkor állapíthatják meg az adókötelezettség elmulasztását, ha a be nem vallott jövedelem megszerzését (azaz a hálapénz átadását) egyértelműen bizonyítani tudják (például több tanú egybehangzó nyilatkozatával).
Bíróság előtt is megálló bizonyíték hiányában azonban nem marasztalható el a vizsgált adózó. További lehetőség az úgynevezett vagyonosodási vizsgálat, amelynek során a vagyonnövekedés mértékét vetik össze az adóbevallásban szereplő jövedelemmel. Ha jelentős eltérést tapasztalnak, az adózónak bizonyítania kell, hogy a vagyonnövekedés forrása adózott vagy esetleg nem adóköteles jövedelem. Az adóhivatalnak viszont nincs információja arról, hogy egy magánszemély orvosi tevékenységet folytat-e, hacsak nem adószámmal (is) rendelkező, vállalkozó orvosról van szó - tudta meg a NAPI Gazdaság.
Az átalakulás, a reformok és a fejlesztés évének nevezte 2004-et Kökény Mihály egészségügyi miniszter. A tárca egyik fő feladata az irányított betegellátás fejlesztése, mivel egy átlagos beteg sokszor és sokáig bolyong az ellátó rendszerben és olyan helyeken köt ki, ahol nem kéne - mondta Kökény. Ehhez nyújt modellt a rendszerszervezési vagy gyógyítási keret, amelynek lényege, hogy nem az elvégzett vizsgálatokat vagy beavatkozásokat finanszírozzák, hanem előre meghatározott keretből gazdálkodhatnak az ellátók. Az uniós csatlakozáshoz szükséges jogharmonizációs törvénycsomag várhatóan márciusban kerül a kormány elé. Ez érinti a gyógyszertörvényt, az egészségbiztosításról szóló jogszabályt és az adatkezelést.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet