Több elemző is úgy látja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken bejelentett drasztikus kamatemelése - ha a fizetési mérleg nem javul - csak az első lépés volt. Nem zárható ki további kamatemelés sem, de akadnak, akik azt is elképzelhetőnek tartják, hogy már a monetáris tanács mai ülése után a forint árfolyamsávját módosító bejelentésre kerül sor.
A pénzügyi szektorban a kamatemelés minden bizonnyal a jövedelmezőség kárára megy. Kivételt jelentenek a lakás-takarékpénztárak, amelyek a jegybanki intézkedést karácsonyi ajándéknak is tekinthetik. A most érvényes, a térségben is kirívóan magas kamatszint mindenképpen rontja viszont a reálszféra versenyképességét. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint az amúgy is túlhitelezett magyar vállalatoknak mintegy 50 milliárd forint, a központi költségvetésnek mintegy 200 milliárd forint többlet hitelkiadást jelenthet évente. Kérdés, hogy ilyen körülmények között mennyi esély van arra, hogy a magyar növekedés ne torpanjon meg. Ezt pedig a piac a tőzsdén keresztül is erőteljesen bünteti majd. Török Bálint, a Buda-Cash elemzője szerint egyébként a Mol-kibocsátás szempontjából is a lehető legrosszabbkor jött a kamatemelés és az azt követő bizonytalanság. Ez a jegyzési árat több száz forinttal is csökkentheti, ami az egész piac megítélése szempontjából sem hagyható figyelmen kívül.
Cikkeink a 4. oldalon, a tőzsdei hatásokról írásunk a 7. oldalon ä
