Az FHB éppen pénteken bocsátott ki az európai kötvénypiacon egy 125 millió eurós tételt, amit annak ellenére elvittek a befektetők, hogy a jegybank újból rántott egyet az irányadó kamaton. Gyuris Dániel az FHB vezérigazgatója kijelentette, hogy felkészültek a forintpiaci változásokra, a volatilitás nem pozitív a bankjukra, de nem okoz alapvető problémát. Az azonban kétségtelen, hogy átmenetileg csökken a kamatmarzs.
A forrásokat egyelőre csak a hazai kötvénypiacon szerző HVB Jelzálogbank vezérigazgatója Nagy Gyula úgy véli, hogy a lépés előnytelen a számukra. Mint elmondta a jelzáloglevél-vásárolók máris beárazzák a változásokat, míg az állami támogatásban a hatás csak később jelenik meg. A jelzálogbankok kamatmarzsát egy-egy kamatemelés átmenetileg azért csökkenti, mert átmenetileg drágul a bankok forrásszerzése. Azaz drágábban bocsáthatnak ki jelzáloglevelet, míg a jogszabályi előírások miatt a hiteleik kamatát nem növelhetik.
A két hazai lakás-takarékpénztárakat azonban nemhogy félteni kellene, de egyenesen karácsonyi ajándékot kaptak a jegybanktól. Ugyanis a fix forrásköltséggel és fix állami támogatással dolgozó két magyarországi lakás-takarékpénztár máris magasabb hozammal fektetheti be szabad pénzeszközeit. Az OTP Lakás-takarékpénztár Rt. vezérigazgató-helyettese Vizi Julianna lapunk kérdésére megerősítette, hogy már a bankjuk idei eredményében is érződik valamelyest ennek a pozitív hatása.
A lakástakarékok gyengébb idei eredményszámaikat részben az első félévben még alacsony kamatkörnyezettel indokolták. A Fundamenta-Lakáskassza és az OTP Ltp. is elsősorban állampapírba fekteti a pénzét.
