A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökét, Mellár Tamást november 24-i hatállyal felmentette a miniszterelnök. Gál J. Zoltán szóvivő szerint a kabinet olyan elnököt szeretne, akinek vezetésével a hivatal meg tud felelni az uniós csatlakozással járó feladatoknak. A tagság megszerzését követően ugyanis Magyarország átveszi az EU közös kereskedelempolitikai rendszerét. Fontos új feladat a vállalatok közvetlen megkérdezésén alapuló szolgáltatás-kereskedelmi adatgyűjtés kidolgozása és bevezetése. Ennek célja a szolgáltatás-külkereskedelem reális felmérése, s ezzel a GDP- és fizetésimérleg-statisztikák kiszolgálása. Jelentős változást okoz a vámhatárok eltörlése a külkereskedelmi statisztikában. Ez ugyanis eddig a vámbizonylatok adatai alapján készült, amelyek a vámhatár megszűnése miatt nem állnak majd rendelkezésre. A tagállamok között kereskedelemre vonatkozó adatokat az úgynevezett Intrastat rendszer biztosítja. Az újdonságok megfelelő kezelése érdekében a hivatal folyamatosan áll át az elektronikus adatgyűjtésre - mondta Mellár.
Az elnök az utóbbi hetekben többször is szót emelt a KSH-t érintő létszámleépítések és a költségvetési támogatás megvonása miatt. Mellár szerint a hivataltól mintegy 1,4 milliárd forintot vontak el, emiatt az egyik legnagyobb arányú köztisztviselő-elbocsátást kellett végrehajtania.
A 2004-es költségvetési tervezet szerint azonban a hivatal jövőre sem kap nominálisan kevesebb támogatást mint idén. Eddig 206 dolgozójától vált meg a KSH. Ez a szám a 2004-ben további 126 fővel nő, a leépítés elsősorban a megyei igazgatóságokat érinti.
