BUX 139937.61 0,22 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ökoadók jövőre huszonkétmilliárdot hoznak

2003. szeptember 21. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lakosságot nem, csak a közüzemi szolgáltatókat, valamint az energiakereskedőket és termelőket terheli az energiaadó néven bevezetésre kerülő új, egyfázisú adó - derül ki a törvényjavaslatból. A parlamentnek pénteken benyújtott javaslat indokolása szerint az új szabályozás célja a gazdasági szereplők energiatakarékosságra ösztönzése és az externális környezeti károk csökkentése. Emellett a kiotói egyezmény, valamint az EU-csatlakozás is jogharmonizációs feladatókat ró az országgyűlésre. A 2004. január elsején hatályba lépő új szabályozás szerint az adó mértéke megawattóránként 186 forint a villamos energia és gigajoulonként 56 forint a földgáz esetében. Lapunk korábbi információi szerint (NAPI Gazdaság, 2003. augusztus 29., 3. oldal) a kormány éves szinten mintegy 11 milliárd forint bevétellel számol, ebből a földgáz 7,5 milliárdot, a villamos energia pedig 3,6 milliárdot adna. Az új, havonta fizetendő közteher árnövelő hatása kormányzati számítások szerint a földgáznál 4,6-6 százalék, a villamos energiánál 0,8-1,6 százalék lehet.
A törvénytervezet részletesen szabályozza az adó visszaigénylését: eszerint a kifizetett összeg visszaigényelhető az energiatermeléshez felhasznált energia, a vegyipari alapanyagként felhasznált földgáz, illetve a legalább százezer gigajoule földgázt vagy annak megfelelő villamos energiát felhasználó kohászati tevékenység esetében. Kérdéses volt korábban, hogy az adóztatási feladatokat mely szervezet láthatja el: az energiadó a törvényszöveg szerint a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságához tartozik majd.
Megszületett a három környezetterhelési díjról szóló javaslat is. A levegőterhelési díj kilogrammonként 30-120 forintos, míg a vízterhelési díj kilogrammonként 4-től 220 ezer forintig terjedő kiadást jelenthet a szenynyezőnek. A legrészletesebb veszélyeztetési szorzótábla a talajterhelés esetén lép életbe. A jövő évi költségvetési tervezetben szereplő 22 milliárd forintos ökoadó-bevétel forrását az energiaadó mellett szintén 11 milliárd forintos tételt jelentő környezetterhelési díj adja.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet