Ha a közlekedésrendészek könyörtelenül betartatnák a román-magyar határon a Pete-Csengersima átkelőnél a teherautók súlyára vonatkozó szabályokat, akkor a mai megnyitó után is csak a földeken keresztül tudnának továbbhaladni a kamionok - értesült az erdélyi Krónika. A határ utáni első város, Szatmárnémeti körül ugyanis nincs elkerülő út, rajta keresztül viszont tilos az áthajtás a 7,5 tonnánál nehezebb járműveknek. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Szatmárnémeti vezetése csak a sajtóból értesült az átkelő megnyitásának híréről, így a szóba jöhető ideiglenes megoldások feltérképezése is csak az utolsó pillanatban kezdődhetett meg. Bár kész a terv az elkerülő úthoz szükséges vasúti felüljáró megépítésére, a beruházás 2006 előtt biztosan nem készül el.
Bár a határátkelőhely fejlesztése kétoldalú román-magyar kormányközi megállapodás alapján kezdődött meg és az illetékes polgármesterek 1999 óta tudnak róla, hogy a teherforgalom is megindul Csengersimánál, a szükséges elkerülő út hiánya mégsem tűnt fel az illetékeseknek. A határ alkalmassá tételét a teherforgalom befogadására többéves egyeztetés előzte meg egy magyar-román szakértői bizottságban. A közúti határátkelőhelyek fejlesztését a VPOP Beruházási és Elhelyezési Hivatala irányítja a mindenkori kétoldalú megállapodások szabta keretek között - tudtuk meg a VPOP-nál. A parancsnokság csak a mai megnyitó ünnepségen hozza nyilvánosságra terveit, akkor derül ki, hogyan kívánják biztosítani a forgalom zavartalanságát a felújított átkelőnél. A magyar költségvetési forrásokból és PHARE-társfinanszírozásban megvalósult teherforgalmi terminál teljes költsége 1,5 milliárd forint volt. Az átkelő csak az átépítést követően vált alkalmassá a nemzetközi teherforgalom ellenőrzésére, a kamionterminál 64 kamiont képes befogadni.
