A földművelésügyi és a gazdasági tárcának mindenképpen készítenie kell egy komplex fahasznosítási tervet a 2020-ig terjedő időszakra, ennek kidolgozásáig semmiféle új beruházási, felújítási programot ne készítsenek a fa energetikai hasznosításával kapcsolatban - írja az MTA faanyagtudományi albizottságának legújabb jelentése. Emellett a jelenleg már üzemelő biohőerőművek anyagellátási helyzetét, valamint a magyarországi fakitermelésből származó faanyagválaszték jelenlegi és jövőbeni specifikus támogatási lehetőségeit is felül kellene vizsgálniuk a tárcák vezetőinek - mondta lapunknak Winkler András, a Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME) Fa- és Papírtechnológiai Intézetének vezetője. A magyarországi erdőkben évente 12 millió köbméternyi fát telepítenek. A bruttó kitermelés 7,3 millió köbméter, míg a nettó - a vágási hulladékkal csökkentett mennyiség - csupán 6 millió köbméterre rúg - mondta Molnár Sándor, az NYME faipari mérnöki karának dékánja.
A faipari cégek szerint a 9,1 millió köbméter kitermelési maximum nem növelhető. A számítások szerint tehát a megfelelő feltételek teljesülése esetén a jelenlegi mennyiségen felül legfeljebb 1,5-1,8 millió köbméter fa kitermelése lehetséges. Molnár szerint a mára kialakult fahasznosítási arányok megbontása nehezen korrigálható következményeket okoz a belföldi ellátásnál, az exportnál, valamint a fafeldolgozó ipar életében.
Ma Magyarországon egy köbméter fából 30-40 ezer forint értékű terméket állítanak elő a falemezipari cégek, míg ugyanekkora mennyiség energetikai hasznosítása - a támogatásokkal együtt - csupán 15 ezer forint értékű termék előállítását jelenti. A megújuló energiaforrásokból keletkező áram átvételi ára 70-80 százalékkal magasabb a hagyományos villamos energiáénál, ami komoly beruházásokra ösztönözheti az energetikai cégeket. Ez utóbbi Winkler szerint ellentétes az uniós erdészeti-faipari ösztönzési gyakorlattal, mivel nem az iparifa-hasznosítást szolgálja, holott - a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően - a szén fában történő megkötésére is ügyelni kell.
A magyar faipar mintegy 120 milliárd forint értékű nettó árut termel évente, ennek harmadát adja a falemezipar (Falco Rt., Mofa Rt., Interspan Kft.). E három gyár évente több mint egymillió köbméter faanyagot és -hulladékot dolgoz fel, termelésének felét exportálja. A vállalatok együttes villamosenergia-igénye meghaladja a 25 megawattot. Az iparág közvetlenül mintegy 1400 főt foglalkoztat, közvetetten pedig további 1300 főnek ad munkát.
A tervek szerint a Borsodi Energetikai Kft. borsodi hőerőművében augusztus 20-tól indul az új biomassza-tüzelésű kazán próbaüzeme - mondta lapunknak Vécsi György, a társaság vezetője. A cég évente 280 ezer tonna biomasszát kíván felhasználni, ehhez energiaültetvények terményei, valamint napraforgószár elégetésével biztosít energiát. A társaság a forgácslapgyártók által nem vagy alig használt keményfát is felhasználja a kazánok tüzelésére, a két ipari szektor csak minimálisan érintkezik egymással - mondta az igazgató.
