A magyarországi villamosenergia-fogyasztás az év első hat hónapjában 2,9 százalékkal haladta meg a tavalyi hasonló időszakét - derül ki a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. (Mavir) előzetes adataiból. A növekmény elsősorban a hosszú, hideg télnek, valamint a nyári szezonban a klímaberendezések által okozott fogyasztásnövekedésnek tudható be - mondta lapunknak Gerse Károly, a Magyar Villamos Művek Rt. (MVM) általános vezérigazgató-helyettese. Februártól júniusig havonta átlagban 100-200 gigawattórával fogyasztott több áramot az ország, mint 2002 hasonló időszakában. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy az év hátralévő részében marad-e ez a növekmény, mivel a következő hónapok időjárása is kiszámíthatatlan lehet. Az eddigi adatok alapján a szakemberek 2 százalék körüli fogyasztásnövekedéssel számolnak 2003 egészében. A műszerek 2001 első félévében még 2-2,5 százalékos fogyasztásbővülést mértek, ami az év végére egy százalékra mérséklődött. A tényleges nettó fogyasztást a középfeszültségű és a nem háztartási, kisfeszültségű áramot felhasználó fogyasztók növelik - mondta Gerse.
A villamosenergia-piac liberalizálása előtt az MVM - az áramvásárlás optimalizálása végett - a belföldi erőművektől többet vásárolt, mint jelenleg. A feljogosított fogyasztók többsége ugyanis az importáramot részesíti előnyben. A Mavir adatai szerint idén februárban 37,7, márciusban 154,3, áprilisban pedig 176 gigawattórányi fogyasztást „vittek el” a feljogosított fogyasztók. A növekvő áramszükséglet részben a tranzit megállításából is kielégíthető - mutatott rá Gerse -, mivel a tranzitáló országok Magyarországon is eladhatják a villamos áramot.
A balkáni országok rendszere egyelőre nem felel meg az európai szabályozásnak, ezért onnan a következő másfél-két évben nem várható import. Hasonló a helyzet a volt szovjet utódállamokkal is, ám ott még lassúbb változás várható.
Gerse szerint az ellátás egyik kényes kérdése, hogy néhány éven belül - az uniós környezetvédelmi moratórium lejárta miatt - meg kell szüntetni több magyarországi erőművet is. Ezek összteljesítménye 1000-1500 megawatt. Erőműépítéssel eddig 700-750 megawatt teljesítményt sikerült pótolni - új gázmotoros erőművek építésével, valamint a meglévő kapacitások bővítésével. Emiatt egy évtizeden belül mindenképpen szükség lesz egy új, nagy erőmű felépítésére vagy Magyarországon vagy egy szomszédos országban.
A zsinórenergia - azaz a nap 24 órájában mindig ugyanakkora mértékű - megawattóránkénti ára 25 euró. A változó teljesítményű gáztüzelésű erőművek áramára 30 euró, míg a szenes erőművek ára 40 euró körül alakul. Az MVM adatai szerint Nyugat-Európában 2003 áprilisa óta egy megawattóra ára 5-10 euróval nőtt.
