A tervek szerint a Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) a jövő hét elején indítja Fejlesztési Tőkeprogramját, melynek keretében mintegy 40 milliárd forintot juttatnak kis- és középvállalkozások számára - jelentette be Csillag István gazdasági miniszter. A tőkeemeléssel történő befektetés társaságonként 50-500 millió forintig történne, úgy, hogy az MFB üzletrésze az emelés után nem haladja meg a 49 százalékot.
A hitelintézet a tervek szerint öt évre vállalja a tőkéstársi szerepet, ezután pedig az eredeti tulajdonos elővásárlási jogot vagy opciós vételi jogot kap a tulajdonrészre. A Fejlesztési Tőkeprogramba olyan cégek jelentkezhetnek, amelyek éves nettó árbevétele maximum 4 milliárd forint, vagy a mérlegfőösszeg legfeljebb 2,7 milliárd forint.
Az MFB-től is, július elejétől pedig már 23 pénzintézetnél igényelhető az Európa Technológiai Felzárkóztatási Hitelprogram, melynek keretében mintegy 150 milliárd forint hosszú lejáratú hitelt biztosítanak a vállalkozások számára. Az eddigi adatok szerint e programra 57 hitelkérelem érkezett, összesen több mint 9,5 milliárd forint értékben, ebből 1,15 milliárd forintnyi hitelszerződést írtak alá. A kormány árfolyam-garanciát biztosítana a kkv-k számára folyósított Európa Technológiai hitelekhez, a kamat Euribor plusz 4 százalék, azaz összességében 6-6,5 százalék lesz. A Regionális Infrastruktúra és Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram keretében 15-30 milliárd forint, a Termelő Infrastruktúra beruházási programjában 10-15 milliárd forint kihelyezését tervezi a gazdasági tárca. A tárca becslése szerint összesen mintegy 500 milliárd forint érhető el hitelként vagy tőke formájában a vállalkozások számára.
