Sem az Országos Atomenergia Hivatal (OAH), sem az erőmű vezetése nem alkalmazott konzervatív döntéshozatali módszereket a még ki nem próbált üzemanyag-tisztító rendszer biztonsági elemzésénél – állapította meg a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ). A szervezet befejezte a paksi atomerőműben bekövetkezett üzemzavar vizsgálatát. A NAÜ szerint a tisztítótartály és a rendszer nem feleltek meg az ügynökség biztonsági előírásainak. A szakértők szerint mind az OAH, mind pedig a vezetés túlságosan bízott a rendszer tervezésére, irányítására és üzemeltetésére kiválasztott vállalkozóban. Emellett az OAH a szükségesnél kevésbé szigorúan végezte el a rendszer felülvizsgálatát és értékelését.
A külföldi szakértők szerint az üzemzavar idején az üzemanyag tisztítását végző vállalkozás az erőmű megfelelő felügyelete nélkül dolgozott, a részt vevő személyzet nem kapott megfelelő oktatást a tevékenység biztonsági részeiről. A sugárzás miatt a lakosságot ért terhelés nem lépte túl a NAÜ által felállított éves dóziskorlátot. A sugárvédelemnél a paksi erőmű megfelelően gondoskodott a sugárzási szint figyeléséről és a dolgozókat ért dózis becsléséről – szögezte le a NAÜ.
