A 2004-es évet már az új struktúrában és ezer fővel kisebb létszámmal indítja a Honvédelmi Minisztérium (HM) – jelentette be Iváncsik Imre politikai államtitkár. A leépítés ezúttal nem a csapatokat, hanem a HM „vízfejét”, a tárca és a honvédség vezetését, illetve a háttérintézményeket érinti. Ennek eredményeként jövőre mintegy tízmilliárd forint szabadul fel. A leépítés idén ötmilliárdba kerül, a hathavi felmondási idő, illetve az 1–8 havi végkielégítések miatt. Ez azonban nem jelent többletterhet a tárcának. Július elsején ugyanis már mindenki tudja majd, hogy megy vagy marad, így a költségvetés fizetésre elkülönített részéből fedezhető a távozók járandósága.
A leépítés azonnal kezdetét veszi, ami nemcsak általános létszámcsökkentést jelent, hanem a vezetés teljes szerkezeti átalakítását, a párhuzamosságok megszüntetését, valamint az egészségesebb rangstruktúra kialakítását. Ezentúl az eddiginél kevesebb lesz a tábornok és a főtiszt, míg több az altiszti beosztású katona. Az azonnali kezdést az is indokolja, hogy jövőre a stratégiai védelmi felülvizsgálat által meghatározott 10 éves átalakítási programot már az új vezetésnek kell elindítania – mondta az államtitkár.
A leépítéssel együtt ingatlanok is felszabadulnak. Azokat kivonva a kincstári vagyonkörből – vagyis átadva az ÁPV Rt.-nek – a HM megszabadul fenntartási, karbantartási és felújítási költségeiktől. Ez a folyamat az egységek összevonásával a vidéki csapattesteknél is folytatódik. Több területen az eddig a HM által végzett tevékenységet kiszervezik a tárcától, ezeket a feladatokat a jövőben civil cégek látják majd el – mondta Iváncsik.
