Az Európai Űrügynökség (ESA) Plan for European Cooperating States (PECS) programjához való csatlakozás végcélja, hogy Magyarország ne egyszerűen csak részt vegyen kutatásokban, programokban, hanem ezeken keresztül olyan ismereteket, referenciát és kapcsolatokat szerezzenek a hazai vállalatok, amivel a nagy európai, űripari cégek közvetlen beszállítóivá válhatnak – mondta lapunknak Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) igazgatója. Ezen felül lehetséges, hogy önálló témákon dolgozó európai vállalatok magyar kutatóhelyeknek adjanak megbízásokat. Az együttműködésben azonban nem kizárólag az ESA-kutatásokban való részvétel nyújt kapcsolódási pontot, hanem saját fejlesztésű eszközöket vagy szoftvereket is felajánlhat a magyar fél. A magyar űrköltségvetés konkrét ESA-programokat támogató része idén 1 millió euró, ami kormányzati döntés alapján jövőre sem lesz több; ennek 90 százaléka az ESA-tól visszapályázható.
A magyar űriparban jelenleg néhány mikro- és kisvállalkozás érdekelt, de a területen még járatlan, ám az űriparral kacérkodó magyar cégek számára a MŰI által szervezett, évente két alkalommal Budapesten rendezett nemzetközi konferencia lehet a kapcsolatfelvétel első lépése.
Az idei magyar űrköltségvetés 530 millió forint, ami csaknem 34 százalékkal múlja felül a tavalyi kiadásokat. Az előző kormány idején még a Közlekedési és Vízügyi Minisztériumhoz tartozott az űrkutatás, de pénzt az Oktatási Minisztérium is adott e célra. A Medgyessy-kabinet alatt az Informatikai és Hírközlési Minisztériumhoz (IHM) került. A kiadások struktúrája nem változott, de az ESA-val való nemzetközi együttműködésre ezután több pénz jut. Eddig a Prodex programra két tárca 200 milliót fordított, a jövőben az együttműködés a PECS program keretében, részben a még folyó kutatási témákban zajlik tovább, amire 250 millió forintot biztosít a kormányzat. Ezen túlmenően a kutatóhelyek működési támogatására jut 90 millió forinttal több pénz.
