BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megkezdődött a honvédség teljes átalakítása

2003. április 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi egy év kényszerpályájának és a védelmi felülvizsgálat egy újabb szakaszának végeztével megkezdődött a honvédség teljes átalakítása. A honvédelmi tárca jelenleg 5 ezer fős vezetéséből ezer főt leépítenek – jelentette be Juhász Ferenc honvédelmi miniszter. Ez idén még nem jár költségcsökkenéssel, ám jövőre 8-12 milliárd forint szabadul fel, s ennek egy részét fejlesztésekre fordítják. A létszámcsökkentés a háttérintézményeket is érinti, így megvizsgálják a közhasznú társaságok jövőbeni szerepét, illetve privatizálnák az erdőgazdaságokat. Jövőre a megszűnő sorállományú katonaság helyett kevesebb szerződésest vesznek fel.
A hadiipari cégek közül lesz olyan, amelyik nem kap állami megrendeléseket, s ha a piaci rendelésállományból nem tud megélni, leépítik. Lapunk korábbi értesülései szerint a honvédelmi tárca tulajdonában lévő hadiipari cégeket egy nagyobb holdingba vonják össze. Ez csökkentheti a menedzsmentköltségeket.
Egyes tevékenységeket kiszerveznének a tárca alól – mondta Juhász. Bár ezeket nem nevesítette, vélhetően a katonai egészségügy egy része tartozhat ide. Ha a finanszírozás más tárcához kerül, a HM-nél milliárdos források szabadulhatnak fel. A leépítések és átszervezések miatt feleslegessé váló ingatlanokat az ÁPV Rt.-nek adja át a tárca. Erre a sorsra jut a honvédsági üdülők egy része is. Épületfenntartásra a HM évente 20 milliárd forintot fordít, ebből mintegy 1 milliárdot a már használaton kívüli létesítményekre, amelyeket az ÁPV eddig nem vett át, ám a kormány minapi határozata szerint azokat felajánlanák az önkormányzatoknak. A jövőben az ötből két reptérről is lemond a HM.
A tárca komoly változásokat tervez a katonák szociális támogatásában is. Többek közt módosul a lakáshoz jutás rendszere. A katonák ezután csak hosszú – 20 éves – szolgálat után juthatnak tárcatámogatással lakáshoz, de vételnél az önrészt is vállalniuk kell. A katonákat a jövőben a piacról beszerzett bérlakásokban helyeznék el. Változik az üdülési és tanulmányi támogatás rendszere, s kurtítják a gépjárműhasználatot is.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet