Akár háromnegyed évet is késhet az M3-as autópályát Miskolccal összekötő, 24 kilométer hosszúságú M30-as átadása. A 45 milliárd forintba kerülő sztrádát leghamarabb a jövő év második felében adhatja át a kivitelező Vegyépszer Rt., miközben az eredeti határidő 2003. november vége volt.
A téli kényszerszünetet követően a múlt hét végén ismét megkezdődött a földmunka az M30-ason - mondta Farkas László, a Vegyépszer Rt. vezérigazgató-helyettese a NAPI Gazdaságnak. A késés oka az autópálya nyomvonalába eső földterület kisajátítása körül kialakult vita. Sok földtulajdonos ugyanis kevesellte azt a pénzt, amit birtokáért a kisajátítást végző Borsod Inveszt Kft. ajánlott (NAPI Gazdaság, 2003. január 28., 3. oldal). Bár időközben legtöbbjükkel sikerült megállapodni, mintegy féltucatnyian perlik a borsodi közigazgatási hivatalt és a Nemzeti Autópálya Rt.-t. Legalább 500 forintot szeretnének kapni a kisajátított föld négyzetméteréért, miközben a felkínált vételár ennek mintegy fele.
Ennek ellenére a kivitelezők dolgoznak. A 24 kilométeres pálya első húsz kilométerén a földmunka lényegében elkészült - mondta Farkas. Amenynyiben hamarosan sikerül véglegesen megállapodni, akkor nem lesz akadálya a jövő év második felére csúszott avatásnak. Az M30-as az ország egyik legdrágábban megépülő autópályája lesz. Míg az M3-as tavaly átadott Füzesabony-Polgár közötti szakaszán egy kilométer hosszú sztrádaszakasz 1,1 milliárd forintba került, itt ez az összeg megközelíti a 2 milliárd forintot.
